Няма как да се случи реформата в професионалното образованието без достъп на 15-годишните до трудов процес. Така зам.-председателят на Българската стопанска камара (БСК) Димитър Бранков коментира пред "Нова телевизия" предложението за промени в трудовото законодателство от страна на БСК. По въпроса дали трябва хората на тази възраст да работят мненията на работодателите и синдикатите бяха противоположни.
Идеята на представителите на бизнеса да се регламентира възможността 15-годишните да работят законно.
Президентът на КНСБ Пламен Димитров, заставайки против, обясни, че и в момента 15-годишните работят, но след като получат разрешение от Инспекцията по труда.
"Има регулация, този млад човек получава разрешение за дадено място и дадена работа", допълни Димитров. Така той очерта разликата между настоящото законодателство и идеята на БСК. По думите му, ако се говори за дуалната образователна система, както е в Германия, не трябва да става въпрос просто за някаква си работа, а за конкретна такава. Според него предложенията на БСК не са такива.
"Абсолютен цинизъм” нарече Димитров думите на председателя на стопанската камара Божидар Данев, който се аргументира, че "15-годишните не могат да работят, а 13-годишните могат да раждат”.
Същевременно Димитър Бранков заяви, че става дума за дуална система и това да се даде шанс на онези, които отпадат в четвърти клас да има достъп до трудовия процес. Зам.-председателят на БСК заяви още, че на улицата има 600 хил. безработни, като в това число се включва млади хора и такива, които не могат да четат.