Лидерите на Европейския съюз се договориха за създаване на единен надзорен механизъм за банките в еврозоната, който ще влезе в действие следващата година, заявиха дипломати, цитирани Reuters и AP.
Според него Европейската централна банка (ЕЦБ) ще упражнява надзор на над 6 хиляди банки.
Споразумението, постигнато на европейската среща на върха в Брюксел, представлява компромис между Германия и Франция, които имат разногласия за това как би било най-добре да се помогне на изпитващите затруднения банки.
Франция искаше до края на годината да бъде създаден единен наздорен механизъм, защото това би позволило на Европейския спасителен фонд пряко да отпуска заеми на банките, уточнява БТА.
Германия обаче се противопоставяше на този план, като настояваше, че създаването на надзорния механизъм трябва да се осъществи бавно и внимателно.
Цитираните дипломати казаха, че европейските лидери са се споразумели правната рамка на механизма да бъде изработена до края на годината и през 2013 г. той да започне да действа.
Планът за банков съюз е изправен пред правни затруднения, защото ще даде повече власт на ЕЦБ за сметка на националните банки. Има и спекулации, че това може да доведе до промени в Договора за ЕС. Вчера (18 октомври) изтече доклад, според който планът за създаване на едининен надзор за банковия сектор в еврозоната е незаконен.