Има нарушения по отношение на обществената поръчка за АЕЦ "Белене". Това заяви премиерът Бойко Борисов, който се позова на констатация на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ).
Докладът е изпратен на прокуратурата, допълни премиерът пред журналисти след извънредното заседание на Народното събрание по искания вот на недоверие към кабинета му, предаде Агенция "Фокус".
Самото заключение на Агенцията е публикувано на страницата на икономическото министерство. От него става ясно, че е проверявана законосъобразността в областта на обществените поръчки, свързана с избора на изпълнител за проектиране, изграждане и въвеждане в експлоатация на Блокове "1” и "2” на АЕЦ Белене.
Проверена е и законосъобразността на сключеното Споразумение от 29 ноември 2006 година между "НЕК” ЕАД и "Атомстройекспорт” ЗАО, както и допълненията и договорните споразумения към него за периода до 31 март 2012 година.
Пред журналистите Борисов обяви: "Само една от констатациите ще ви представя – допълнение три е за дейности извън обхвата на офертата на "Атомстройекспорт". Стойността на Допълнение три от 10 юни 2008 г. надвишава близо 2000 пъти прага, над който трябва да се провежда процедура по действащия към онзи момент Закон за обществените поръчки".
Такава процедура не е проведена, допълнението е сключено без да се прилага Закона за обществените поръчки. В обобщението по доклада се казва, че процедурата по ЗОП не е завършена, защото договарянето не е приключило с постигане на окончателни договорености по всички въпроси. И въпреки това е взето решение за избор на изпълнител, обясни още премиерът.
Какво обаче още можем да видим в доклада?
Според проверката решението за строежа на "Белене" е било взето на заседание на Министерския съвет от 8 април 2005 година. Поръчката за избор на изпълнител е била открита на 10 май с решение на тогавашния шеф на НЕК - Любомир Велков, след решение от съвета на директорите на компанията, в състав: Ангел Минчев, Владимир Христов, Васил Атанасов, Росица Лесичкова и Митю Христозов.
Откритата процедура е чрез договаряне. При проверка на документацията за участие се установи, че в нарушение на изискванията на Закона за обществените поръчки (ЗОП) са приложени две методики за оценка, които се различават по същество, или не са налице ясни и категорични правила, по които да бъдат оценени предложенията на кандидатите.
В документацията за участие се установиха и несъответствия по отношение на определената от възложителя гаранция за изпълнение на договора – в обявлението и "Указания към кандидатите” са посочени 5% от стойността на договора, а в "Административни инструкции” – 10% от стойността на договорената цена.
Освен това от НЕК са удължили срока за набиране на офертите в нарушение на закона - това може да стане само при липса на заявления за участие, а в този момент има две - от "Атомстройекспорт" и от "Шкода Алианце".
Пълният текст на констатациите можете да откриете тук.
На страницата на Министерството икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ) е публикуван и икономическия анализ на консултанта HSBC. Според него най-оптимистичния сценарий за АЕЦ "Белене" е цена от около 10,3 млрд. евро. Според изчисленията на премиера Борисов, който засегна и тази тема в Народното събрание, при най-добри условия цената на тока от "Белене" би била около 75 евро на мегаватчас.
За Станишев обаче цената на тока, който българите ще плащат без ядрена енергетика, ще бъде много пъти по-висока. По думите му в доклада на британската банка няма изводи, няма съпоставки с други атомни централи, които сега се изграждат и за цената на тока, който ще се произвежда от тях. Цената на тока, който българите ще плащат без ядрена енергетика, ще бъде много пъти по-висока, защото това е най-евтиният източник за производство на електроенергия в света.
С отказа от АЕЦ "Белене” според Станишев се обслужват конкретни икономически интерес.