Чистите приходи на руския газов гигант "Газпром" са се понижили с 34% през първата половина на 2012 г. Това се съобщава в отчет, публикуван на сайта на компанията.
Чистите приходи са се понижили до 508,7 милиарда рублей (или 16,2 милиарда долара). От отчета се вижда, че продажбите на "Газпром" на всичките й основните пазари са намалели, а разходите са нараснали.
Чистата печалба за първото полугодие е 508,7 милиарда рубли (16,2 милиарда долара) спрямо 771,7 милиарда рубли (26,6 милиарда долара) за същия период на миналата година.
Общите продажби на компанията са намалели с пет процента до 2,23 трилиона рубли (71,1 милиарда долара).
Приходите са регистрирали спад заради понижението с 15% на нетните продажби на газ до 1,24 трилиона рубли (39,7 милиарда долара), въпреки че 10%-ят спад на продажбите на европейските пазари частично е компенсиран от валутни фактори. Продажбите на газ на страните от бившия ССР обаче са намалели с цели 23%.
Едновременно с това оперативните разходи на "Газпром" са нараснали с 8% до 1,62 трилиона рубли (51,8 милиарда долара), главно заради повишението на данъците и на транзитните такси, съобщава Газпром.
Руските агенции се разминават при коментарите си за отчетността на "Газпром". Агенция Новости пише, че данните на компанията не оправдава очакванията на анализаторите, които прогнозираха печалба от 603 милиарда рубли. В същото време "Интерфакт" отбелязва, че данните, изнесени от газовия гигант, трябва да се харесат на аналитиците.
На борсата акциите на "Газпром" тази сутрин в първите минути на сесията паднаха с 0.7 процента при ръст на индекса ММВБ с 0,39 процента.
В отчета на "Газпром" се посочва, че компанията е загубила за тези шест месеца повече от 133 милиарда рубли заради правените отстъпки в цената за европейските партньори. Лошите финансови резултати на най-голямата в света газова компания може да са свързани с поведението на европейските икономики в ситуация на криза, които съкращават поръчките и използването на природен газ.
Също така европейските клиенти на "Газпром" се стремят да разнообразяват вноса си на енергийни ресурси, а алтернативните газови източници като шистовия и втечнения газ заемат все по-голямо място.
Само преди дни руският президент Владимир Путин поръча ръководството на газовия гигант да ускори изпълнението на проекта по уразработването на Чаяндинското находище и строителството на магистралния газопровод от Якутия към Владивосток. Това се случва, въпреки че много експерти предупреждават, че проектът може да се окаже недостатъчно рентабилен при настоящото поскъпване на ставките, високите разходи по строителството и непредвидимата промяна на пазарните условия.