Асоциация "Банка на годината" обяви кои са най-добрите банки на 2012 г. Победителите са обособени в осем категории. Наградата за динамика на развитието отиде при Корпоративна търговска банка. "УниКредит Булбанк” взе голямата награда Банка на годината, съобщава Econ.bg.
Първа инвестиционна банка взе призовете Банка на клиента, за пазарен дял и "Таен клиент”. Носителят на наградата на клиента се определя чрез онлайн гласуване, уточни председатулят на Асоциация "Банка на годината” Валентин Панайотов.
Победителят в категорията Чуждестранен банков клон беше "Ситибанк Н.А.” - клон София. СиБанк получи награда за ефективност. Тази година се дава и нов приз - Банков бранд на годината, като победителят тук беше ДСК.
"Българските банки са едни от най-добрите в Европейския съюз. Капиталовата им адекватност е 16,78%, което е много над изискванията на ЕС, заяви управителят на БНБ Иван Искров по време на дискусия относно банковата система.
"Банките са готови да подкрепят икономическия ръст, но това е като тангото - трябва да имаш партньор", добави той.
Според Искров тежестта на кризата се поема до голяма степен от банките. Средната им печалба към края на 2012 г. е 3,6%. Разходите им са се увеличили от 2 млрд. лева през 2008 г. до 3,2 млрд. лева в края на миналата година.
За провизии са отделени 15% от капитала преди кризата, а през 2012 г. са стигнали 38%. В същото време разходите за лихви почти не са се увеличили - от 2,1 млрд. лева през 2008 г. на 2,2 млрд. лева през тази година.
Приходите на търговските банки са основно от кредити и услуги, а не от спекулативни сделки, изтъкна Искров. Просрочените кредити са 16%, но банковата ни система е с висока степен на провизираност.
Според шефа на БНБ не можем да правим аналог между 1997 г. и сегашната криза, защото тогава банковата ни система е била декапитализирана и е имало милиарди недостиг, докато сега системата има много повече капитал от минималния изискуем.
Фондът за гарантиране на влоговете в банките има капитал в размер на 4,9% от депозитите. Такъв фонд в много други страни от ЕС дори не съществува, изтъкна Искров.
Въпреки това той заяви, че трябва да бъдем предпазливи и да не мислим, че морето е до колене. Председателят на БНБ призова банките да внимават с понижението на лихвите по кредитите и да не прекаляват с продуктите с фиксирана лихва.
"Банките няма как да са много по-добре от клиентите си", заяви председателят на Асоциацията на банките в България и шеф на "УниКредит Булбанк" Левон Хампарцумян. Той изтъкна, че устойчивото развитие и икономическата предвидимост са важни и за банките. Те са готови да подкрепят растежа, но не могат да го генерират.
"Търсенето на кредити е доста стагнирано”, изтъкна Виолина Маринова - изп. директор на ДСК .
Тя добави, че в момента в банковата ни система има 2 млрд. лева трайно свободен капитал. Една трета от тази сума са разходи за риск. Маринова изтъкна, че родните банки са много по-строго регулирани от БНБ, отколкото финансовите институции в други страни от ЕС.
"Банковата ни система е огледало на икономиката”, заяви шефът на Първа инвестиционна банка Васил Христов. Според него кръстосаните продажби и новите продукти и услуги са източници на печалба за банките.