Токът няма да поскъпва до края на тази година. Бих казал, че това може да продължи до края на ценовата година. Това заяви председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев в ефира на bTV.
Коментарът бе по повод информацията, че цената на електроенергията ще скочи от 1 юли с 10%.
По думите на Семерджиев това е било минималното поскъпване на тока, без което системата е нямало да може да работи нормално. Именно затова не се предвижда скорошно увеличение на услугата, като следващият скок може да бъде на 1 юли следващата година.
Относно поскъпването на газа, който също от началото на юли ще е със завишена цена, Ангел Семерджиев потвърди, че най-вероятно няма да се наложи поскъпване на топлоенергията. "Синьото” гориво ще струва с 5% повече, но при скок до тази цифра от ДКЕВР са решили да не променят сметките за парно. Допълнителните начисления ще се направят при следващо увеличение на цената на газа.
Председателят на енергийния и воден регулатор обясни още защо се стигна до скок на цените на двете услуги, след като беше обявено, че страната ни е договорила намаление от 11% от "Газпром”.
"Ние определяме кое колко ще струва на базата на документи и данни. Обявеното намаляване на газа все още не се е случило официално, с подписи. Не са ни предоставени анекси за подписани договори за по-евтина услуга, така че няма как да намалим цената на "синьото” гориво”, каза Семерджиев, като не се нае да коментира дали наистина е постигната договорка между "Газпром” и българското правителство.
Исканите от "Булгаргаз” 16% увеличение на цената на газа били продиктувани от факта, че дружеството трябва да закупи необходимите количества за нагнетяване на хранилището в Чирен.
Председателят на ДКЕВР каза още, че комисията може да регулира само топлофикационната услуга. Поддръжката на инсталациите е част от политиката на фирмата, която предлага услугата. При по-големи инвестиции в топлофикациите може да се стигне и до намаляване на цените с близо 30%. Семерджиев даде за пример Пловдив, където благодарение на новите инсталации сметки от 100 лв. са намалели до 72-73 лв.
Той призна и за проблемите с ВиК дружествата в някои райони на страната. В Добрич например се губят 70-80% от количествата вода, които се пренасят по тръбите. В града изпитват сериозни затруднения и заради електроенергията, която плащат от използването на помпи за източване на водата. Друг основен проблем е нуждата от изграждане на пречиствателни станции.
"Водата поскъпва, само когато има нужда от подобрения на инсталациите. Новите пречиствателни станции също ще увеличат сметките, но хората трябва да знаят, че не плащат за самата вода, а за разходите по доставянето й”, каза Семерджиев.