Проблемът с Корпоративна търговска банка (КТБ) е възникнал като проблем с ликвидността, който бил създаден по изкуствен начин чрез медийна кампания. Това коментира подуправителят на Българската народна банка (БНБ) Цветан Гунев пред Апелативния съд.
По-рано днес стана ясно, че съдът отказа да отстрани Цветан Гунев от поста му на подуправител на Българската народна банка (БНБ). Миналата седмица Софийският градски съд излезе със същото решение по отношение на Гунев. Днешното решение на магистратите е окончателно.
В мотивите си да не отстранят Гунев от поста му на подуправител на БНБ апелативните съдии посочиха, че прокуратурата се позовава не на факти и доказателства, а на вероятности и усещания, съобщи TV7.
"Когато ликвидният проблем се появи внезапно, няма как да бъде решен от когото и да е, камо ли от Банковия надзор. Това е все едно някой сега да ви поиска 200 лева, а в джоба си да имате 3. Но да ги иска днес, и то след 30 секунди. Предизвика се ликвидна криза. Кой я предизвика? Медиите, които пишеха по това време", каза Гунев.
Той подчерта, че във функциите на БНБ не се включва одобряването на кредити. Подуправителят на централната банка отрече възможността КТБ да има пирамидална структура.
"Банковият надзор е регулатор. Какви бяха пирамидалните структури? Те обещаваха да получите големи доходи по депозитите си, но не ги получавахте. Само че аз тук не знам някой да не е получил лихвата си или да му е била отказана", допълни още Цветан Гунев.