Лихвите по депозитите на хората в банките да се облагат с данък от 10% - такава идея обмислят от финансовото министерство, съобщи bTV.
Пред Econ.bg от пресцентъра на Министерството на финансите първоначално категорично опровергаха тази информация. "Такава идея не се обсъжда и не е на дневен ред. Това може да бъде видяно по всяко време на сайта на министерството, където от миналата седмица са качени всички данъчни закони за публично обсъждане и няма подобен текст и предложение за изменение в законите", категорични бяха от министерството.
По-късно обаче от МФ се самоопровергаха - обсъждане може и да е имало.
Като "вредна” определи идеята за облагане на депозитите икономистът от Института за пазарна икономика (ИПИ) Калоян Стайков пред iNews. Според него такъв данък би намалил спестяванията. "Българинът не обича да дава пари на държавата и идеята, че тя ще прибира част от лихвите по спестяванията му, може да го накара да изтегли парите си от банката и да ги сложи под матрака”.
Подобен данък едва ли ще има благоприятно влияние и върху потреблението, според Стайков.
Депозитите на гражданите надхвърлят 34 млрд. лева, сочат последните данни на БНБ. Върху тези пари трезорите на година начисляват лихви за около1,8 - 2 млрд. лева. В момента банките плащат по депозитите годишна лихва между 3 и 7% според срочността.
Идеята на управляващите за нов вид данък идва дни след обещанието на ГЕРБ за увеличение на минималната работна заплата, на пенсиите и на възнагражденията на учителите.
* Информацията е допълнена в 15.45 часа.