"Лукойл" е обещала на два пъти заводските цени на бензина и дизела. Единият спад е трябвало да се случи вчера, а вторият - днес (26 юли).
Ангажиментът е поет от изпълнителния директор на рафинерията Валентин Златев по време на среща с ресорния министър Делян Добрев, информира bTV.
Добрев прогнозира, че дизелът ще поевтинее с до 7 стотинки за литър, а бензините с около четири. Промяната в цените би трябвало да се случи, след като през последните три дни петролът поевтиня значително на международните борси.
Обещаното поевтиняване на горивата у нас обаче засега не се е случило.
Енергийното министерство се усъмнило, че рафинерията "Лукойл Нефтохим” е задържала умишлено по-високи цените на горивата въпреки трендовете за спад на международните пазари.
Добрев попитал шефа на рафинерията Валентин Златев каква е причината бензинът и дизелът в България да не са най-евтини в Европейския съюз, както би трябвало да бъде според него, тъй като имаме едни от най-ниските ставки за ДДС и акциз. Последният обяснил, че някои рафинерии се влияят по-бавно от международните трендове.
"Цената на горивата расте, независимо че в момента петролът се търгува по-евтино на международните пазари. Причината е, че се наблюдава понижение в курса на еврото спрямо долара", обясни младши икономистът Явор Алексиев от Института за пазарна икономика, цитиран от Агенция "Фокус". Според него нефтените продукти са стоки, които независимо от цената си продължават да се използват от бизнес клиентите.
Около 42% от крайната цената на бензин А95 се формира от суровината, още близо 42% идват от акцизи, ДДС и годишни такси, а останалите 16% са разходите на производителите за доставка, дистрибуция, транспорт и съхранение плюс печалба. Алексиев прогнозира, че е възможно до края на годината да очакваме увеличение в цените на горивата.
"Голяма част от анализаторите мислят, че времето на евтиния петрол е свършило и цени от порядъка на 80-100 долара за барел са нормални", коментира Алексиев. Той е на мнение, че докато еврото продължава да губи позиции спрямо долара, в България ще усещаме всеки един спад, защото ефектът се мултиплицира.