Отпада възможността за движение на спортни мотори и четириколесни моторни превозни средства (AТВ-та) по горските пътища. Те ще се движат единствено по специално обозначени трасета. Това предвиждат промени в Закона за горите, приети днес на първо четене от парламента. Измененията са внесени от Министерския съвет.
По отношение на достъпа до горите се предлага горските сдружения да имат право да издават документ, с който товарни превозни средства и каруци да могат да се движат в стопанисваната от тях територия.
Предлага се въвеждането на забрана за залесяване в границите на сервитутите на хидромелиоративните съоръжения, за които не се допуска наличие на дървесна и храстова растителност. Срокът, предвиден за залесяване на пожарища и сечища, които не могат да бъдат възобновени по естествен път, се намалява от седем на три години.
Разширява се кръгът на субектите, които могат да извършват дейности по залесяване и по защита срещу ерозия в горските територии.
Със законопроекта се правят изменения и по отношение на ползването на дървесината. Предвижда се да отпадне допълнителната възможност за сключване на дългосрочни договори за продажба на стояща дървесина на корен.
Също така се прецизира текстът, който регламентира реда за участие на регистрираните на територията на дадена община фирми, т.нар. местни търговци, в процедурите по предоставяне на дървесина за добив или преработване.
В същото време се създава възможност средствата на фонд "Инвестиции в горите" да се разходват за изпълнение на проекти, съфинансирани от европейски програми.
От ГЕРБ определиха като неприемлив текста в законопроекта, според който приходите от учредяване право на ползване на горски територии вече ще постъпват в бюджета на Изпълнителната агенция по горите, а не в съответното държавно предприятие.
Депутатите отхвърлиха на първо четене измененията в Закона за горите, внесени от Димчо Михалевски от Коалиция за България.
Промените предвиждаха горските териториални единици да могат да обхващат и само част от една община.
Освен това се предлагаше да отпадне забраната за употреба на необработен дървен материал от определени категории за производство на енергия от биомаса, като паралелно се въвеждаха ограничения за използване на необработен дървен материал при производството на електроенергия с преференциална цена в Закона за енергията от възобновяеми източници.
Законопроектът предвиждаше още товарните средства, превозващи дървесина, да бъдат снабдени с изправни GPS устройства за проследяване, предаде БТА.