Средната годишна употреба на алкохолни напитки в страната възлиза на 23,2 литра на човек, (без да се брои бирата и виното). Това показват данните на НСИ. Според тях заможните българи пият и пушат два пъти повече от обикновените граждани на страната.
В същото време социалната група на 10-те процента от населението с най-високи доходи консумира средно по 40,8 литра алкохолни напитки на човек годишно. В тази група на заможните влизат не само милионерите в страната, а точно 10% от населението или над 728 хил. души.
При пушенето ситуацията е същата, както при алкохола. Средната консумация на човек е 547 броя цигари годишно, докато хората от най-заможната социална група у нас пушат средно по 1134 цигари на година. За сравнение, хората, които попадат в социалната група на 10-те процента от населението с най-ниски доходи, употребяват средно по 9,3 литра алкохол на година и по 305 броя цигари, според НСИ, цитиран от в. "Стандарт".
Така на пръв поглед у нас се наблюдава интересна аномалия - хората с ниски доходи поради липсата на средства живеят екстремно здравословно, докато заможните пият и пушат на корем. Практиката обаче сочи, че контрабандните цигари и алкохол се купуват предимно от социалните групи с по-ограничени доходи.
А акцизните стоки без бандерол често са със съмнително качество. По-евтините стоки също са с по-лошо качество. Така най-бедните пият и пушат по-малко, но качеството на техния алкохол и цигари е доста по-ниско.
От гледна точка на основните храни разликата между българите с най-ниски доходи и тези с най-високи също е доста забележима. Например, представителите на най-заможната социална група консумират средно по 41,4 кг месо на година при средна консумация за страната от 32,1 кг. Сънародниците ни с най-ниски доходи консумират едва по 19,4 кг месо на година.
Същевременно, когато става дума за хранителни продукти като боб, леща и туршия, най-заможните консумират под средното количество за страната. Например, средното потребление на боб е 4,9 кг на човек на година, докато тъй наречените заможни българи ядат средно по 4,4 кг. Гражданите с най-ниски доходи пък консумират средно по 4,6 кг боб на година.
Когато става дума за спестявания, се оказва, че ниските доходи мъчат почти всички социални групи в страната, тъй като средната сума, която българското домакинство слага на банков депозит, възлиза на едва 112 лв. на година.
Въпреки това тази сума изглежда достойна на фона на 2-та лева средно на година, която групата на 10-те процента от домакинствата с най-ниски доходи успяват да отделят за черни дни. За сравнение, тъй наречените заможни домакинства спестяват средно по 506 лв. на година.