"Всички в Брюксел отчетоха, че в момента България е еталон за това как се пази шенгенска граница". Това заяви премиерът Бойко Борисов след приключилата тази нощ Среща на лидерите от Европейския съюз с турския премиер Ахмет Давутоглу, посветена на мигрантите и присъединяването на Турция към ЕС.
Борисов е удовлетворен от взетите решения на Срещата на върха в Брюксел, на която бе изпълнено поредното искане на Анкара за допълнителна помощ от 3 млрд. евро, за да задържи мигрантската вълна. Макар Германия твърдо да се противопостави, бе прието и решението да се затвори напълно пътя на мигрантите към Западна Европа през Западните Балкани и бежанските потоци от Сирия и другите конфликтни страни да остават в Турция.
"Много тежки преговори, часове наред. Голяма част от това, което се надявахме да стане, стана. Намери се компромис между европейските държави и Турция. Много са недоволните, но нищо по-добро към момента не може да се направи. Допълнителни 3 млрд. до 2018 г., като общо стават към 6 млрд. евро за Турция. 700 млн. евро, знаете - за Фонда за подпомагане, за да работи. Поставихме изискване и към нас да се отпуснат пари, тъй като полагаме огромни грижи и демонстрираме как се пази Шенгенска граница. Всички колеги отчетоха, че България в момента е еталон”, коментира премиерът.
Министър-председателят определи като "положителен сигнал", който ЕС изпраща на трафикантите на хора - "най-вече към тези, които правят огромен бизнес с мигранти", одобрената на срещата формула, според която "всеки сириец, който бъде върнат от Гърция в Турция, ще се взима друг от Турция за ЕС".
"Целта е да няма това плуване по море с лодки, трафиканти, които взимат парите на хората и да се убие този мръсен бизнес. Това е целта, формулата 1 + 1”, обясни Борисов, цитиран от Фокус.
"Иначе по релокацията и цифрите, които до сега сме се разбрали – остават същите. Много спорове имаше за това дали се ускори издаването на визи. Ако помните, нашата позиция по темата беше, че либерализация с визовия режим с Турция може да се направи, това се прие”, уточни още той.
"В друг аспект - Турция да бъде призната за една от сигурните държави – това също се прие, най-вече от Гърция. Утре в Измир ще има среща между турския и гръцкия премиер, за да изчистят това. Реадмисията е нещо изключително важно, което и между България-Гърция, Турция – България, Гърция – Турция, ще е факт”, посочи премиерът.
Във връзка с преговорите за членство на Турция в ЕС, Борисов заяви, че е приет компромисен текст да започне работа по отваряне на преговорните глави. "Много пъти текстовете бяха преработени, за да могат да текат преговорите. Към момента се изпраща един добър сигнал към обществото, съответно лош - към контрабандистите и трафикантите на хора”, подчерта премиерът.