"При бедствието в Добрич 16 жилищни сгради са срутени, а други 27 вече са опасни и трябва да бъдат съборени", съобщи секретарят на общината Румен Русев. По думите му други 18 къщи, пострадали при наводнението на 20 юни, трябва да бъдат укрепени.
"Комисията продължава да обхожда имотите на граждани в засегнатите райони и е възможно щетите да се окажат по-големи. От пострадалите семейства досега са постъпили 40 молби за настаняване в общински жилища", каза още Русев.
Временно трябва да бъде осигурен покрив за около 150 души. В общината досега са депозирани 727 заявления за щети в жилищни имоти, като 587 от къщите вече са обходени. "Шест екипа от общински служители продължават да описват пораженията", посочи Русев.
Той добави, че 45 военнослужещи от състава на Сухопътните войски разчистват жилищния комплекс "Югоизток", Диагностично-консултативния център-II и дерето на Суха река. Там, където тинята е изрината, се дезинфекцира. През тази седмица в засегнатите от проливните дъждове райони ще започне пръскането срещу комари и гризачи, информираха от общината.
В западната зона на Добрич водата все още не е годна за пряка консумация, съобщават от Регионалната здравна инспекция. От ведомството препоръчват водата да не се използва не само за пиене, но и за миене, готвене и къпане. Това ограничение се налага и за жителите на село Българево в община Каварна.
В Търговище продължават да се събират помощи за пострадалите от наводненията. След връчените дарения в Килифарево и в Добрич помощта е насочена към жителите на варненския квартал "Аспарухово". "Най-голяма нужда жителите на квартала имат от минерална вода", отбеляза организаторът на благотворителната кампания в областния град Атанаска Стоянова.
Тя призова търговищенци да дарят, освен дрехи и хранителни продукти, повече бутилирана вода. В помощ на пострадалите от наводненията в община Добрич са отпътували един бус с хранителни продукти и един камион, натоварен предимно с дрехи. "Кампанията протича много добре. Хората от Търговище и общината, макар и бедни, са съпричастни с болката на пострадалите от водната стихия и се отзовават", допълни Стоянова.
"Междувременно специалисти от Минно-геоложкия университет вече работят в пострадалия от наводнението квартал "Аспарухово" във Варна", съобщи Олег Колев, експерт в община Варна по свлачищните процеси. По думите му обследването на опасните райони, определени от БАН и "Геозащита", ще се прави с максимално бързи темпове, за да имат хората по-скоро яснота какво се случва с домовете им.
Чистенето на квартала от калта и разрушенията, както и дейностите за дезинфекция продължава, информира БТА. "Два от подрайоните са изцяло почистени и дезинфекцирани, пренасочват се при нужда техника и хора в местата, където има още работа - като района на ул. "Розова долина" и "Аспаруховия парк", уточни Колев.
До края на седмицата оценките на щетите трябва да се внесат в Междуведомствената комисия към Министерски съвет. Продължава и събарянето на посочените като опасни от специалистите сгради. 30 от осигурените от общината 170 места за временно настаняване са заети. Настаняването на нуждаещи се продължава.
Подготвят се още над 100 места във оборудваните фургони, разположени в поделението "Сокол". Около 90 домакинства са се възползвали от възможността да получат парична помощ за наем в размер на 500 лева месечно, допълват от община Варна.