За нас е важно през следващия мандат на европейските институции да предотвратим фрагментация и разделение вътре в ЕС. Това заяви министърът на външните работи Кристиан Вигенин по време на публична лекция с участието на посланика на Италия у нас Марко Контичели.
"В това отношение вярвам, че споделяме обща визия с италианското председателство на Съюза и имаме общи цели да запазим интегритета, междуинституционалния баланс и да зачитаме общностния подход. Имаме нужда от ефективна ЕК и силни общи политики, отбеляза Вигенин. Той уточни, че важен въпрос, по който очакваме продължаването на активните дискусии с европейските ни партньори, е присъединяването на България към Шенгенското пространство.
"Страната ни изпълни всички условия и изисквания за членство в Шенген, България споделя голяма част от тежестта за защита на външните граници на ЕС, в контекста на увеличен миграционен натиск върху външните граници на Съюза, страната ни доказа, че е сериозен и надежден партньор, който изпълнява всички отговорности на Шенгенска държава членка. Ние на практика функционираме в подобен режим, смятаме, че е време, в рамките на италианското председателство, да бъдат взети и съответните решения" посочи още Вигенин.
Той допълни, че страната ни подкрепя намеренията на италианското председателство да постави сред основните си приоритети борбата срещу нелегалната имиграция, охраната на границите на ЕС и прилагането на общата европейска политика за убежище.
От своя страна италианският посланик у нас посочи, че безработицата остава на рекордно високи равнища, допълва БТА.
"Имаме повече от 26 млн. безработни в ЕС, заяви Контичели, който, очертавайки контекста, в който Италия поема председателството на ЕС, открои също риска от бедност и социално изключване, енергийната сигурност, миграционния натиск и евроскептицизма. Контичели посочи три приоритета на започващото председателство - растеж и заетост, права на гражданите, глобалната роля на ЕС.
Относно "Южен поток" посланикът коментира, че Италия продължава да го подкрепя и се надява на реализирането му, но при спазване на европейските правила. По отношение на приемането на България в Шенген, Контичели отбеляза, че са готови да върнат разширяването на Шенген отново в дневния ред на ЕС.
"Винаги сме казвали, че необходимите условия за разширяване на Шенгенското пространство към България и Румъния са изпълнени, но окончателното решение изисква единодушие, отбеляза посланикът и добави, че ще се работи с българската страна и с другите държави членки, за да се достигне до общо решение.