Британският посланик у нас Джонатън Алън успокои българските емигранти и ги покани в Обединеното кралство. Пред bTV дипломатът зави, че се надява родните емигранти винаги да бъдат спокойни, като тръгват за Острова.
Той подчерта, че английските власти нямат негативно отношение към българите. Алън заяви, че вече и външният министър, и премиерът Дейвд Камерън са подчертали, че рестрикциите за нашите и румънските граждани ще паднат и че няма дискриминация срещу тях.
Коментарът на дипломата е по повод доклад на външното министерство на Великобритания, според който Островът не е най-предпочитана дестинация от родните емигранти и тя се посещава основно от млади и образовани хора.
"Ние приветстваме доклада. Той ще даде добър принос към дебата за емиграцията във Великобритания. Важно е винаги да има факти. В този доклад ние за първи път събираме всички изследвания за миграцията от България и Румъния и, както вие казахте, това показва, че последици към Великобритания няма да бъдат тежки. Това е нещо много позитивно”, заяви посланикът.
Според него причината за притесненията на британците, е че в страната вече има 1 млн. души, чийто майчин език е полският.
"Не казвам, че това е добро или лошо. Това е факт”, добави той.
На въпрос, дали българите трябва да имат притеснения, като отиват на Острова, Алън заяви, че страната му отворена и нашенците са като всички други европейски граждани. Той цитира думи на Камерън, според които българите там са работливи, плащат данъци и работодателите им са доволни от тях.
По повод обявените от премиера строги мерки за достъп до социалната и здравната системи дипломатът каза, че те ще важат за имигранти от страните извън ЕС. По негови думи нашенците няма да могат да се възползват от помощи и жилища, само ако не искат да работят. Той не можа да посочи данни за това колко биха стрували на държавата социални придобивки за чужденците.
Алън заяви, че не се знае колко точно емигранти ще пристигнат във Великобритания след 2013 г., но според него не било и полезно да има такива данни.
Той отрече да има дискриминация спрямо родните роми. В Англия на всички гледали като на българи. "Зная, че много политици тук вярват и казват, че има проблем за интеграцията на ромите и че България трябва да търси решение. Но аз не мога да кажа, дали това е толкова важно”, коментира дипломатът.
На въпрос дали младите хора, пристигащи в Обединеното кралство, ще бъдат заменени от цели семейства той заяви : "Аз не вярвам. Обикновено са млади хора с добро ниво на образование - за да имат воля да излязат от страната, трябва да имат нещо като образование”.
По негово мнение докладът щял да бъде полезен защото посочва на общините, в кои области трябва да се подготвят след отпадане на рестрикциите.