Всяка власт трябва да стимулира своите служители. Това заяви лидерът на ДПС Ахмед Доган след среща с държавния глава Росен Плевнелиев.
Според Доган, който не прави това – значи не разбира от пазарна икономика.
Коментарът на ДПС лидера дойде, след като премиерът Бойко Борисов призова всички, вземали бонуси при управлението на Тройната коалиция, да ги върнат. Той добави, че трябва да има допълнително материално стимулиране.
"Ние не сме против бонусите, стига да има правила и да не се прави политика от това. Пазарната икономика предполага подобно стимулиране на държавните служители. Ние не сме правили политика от бонусите, които сме раздавали", коментира той.
Според него негативният ефект от раздаването на бонусите е породен от това, че предишното правителство било във възход, а сега сме в стагнация и криза. "Преди проблема бе защо са ниски бонусите – а сега проблемът е защо ги има", отбеляза председателят на ДПС.
Той каза още, че е впечатлен от това, че президентът влиза в нова роля, която не е ясно дефинирана в Конституцията.
"Това ни радва, защото президентската институция не трябва да е формална", изтъкна Доган. По думите му президентът трябва да създаде консенсусно пространство на координация и преосмисляне на перспективите и политиките на страната в контекста на Стратегия 2020.
Това е една политическа иновация според ДПС и ако сега сме на края на опашката на ЕС, в контекста на Стратегия 2020 имаме възможност на се позиционираме в средата в ЕС. Лидерът на партията допуска, че ако се наблегне на тази стратегия, може да имаме напредък в следващите 7-8 години.
Ако изпуснем това обаче, никой не може да ни помогне. ДПС призова стратегията за развитие на страната да бъде един консенсусен политически продукт.
"Страната все още няма приоритети. Като малка страна можем да се възползваме от всички възможни бонуси в рамките на тази Стратегия 2020. "Молбата ми е да си сътрудничим, без интриги и търсене на дяволи", добави още той.
Председателят на ДПС коментира още теми от актуалния политически живот на страната.
Една от тях е отношението на управляващите към Българската академия на науките (БАН). "Ще съжаляваме, че страната ни през последните години има нехайно отношение към БАН", смята той.
От ДПС очертаха ситуацията в държавата през призмата на липсата на доктрина, включително за национална сигурност.
Партията има готовност за сътрудничи и поеме отговорността за едно консенсусно и надпартийно пространство за сигурността и свободата на страната.
В този смисъл, според тях, концентрирането върху стратегия 2020 дава възможност за ясна концепция за развитие на страната в близките поне 10 години.
"Трябва по нов начин да осъзнаем и преосмилим приоритетите си. От началото на прехода не е имало ясна национална стратегия", заключи Доган.
От своя страна президентът Росен Плевнелиев съобщи фрагменти от разговора, който е имал с партийците от ДПС. По време на срещата са били обсъдени мерки за растеж и заетост, подкрепа за бизнес средата чрез инвестиции, доходи и работа.
ДПС набляга специално на сектора със земеделието и на биоземеделието. Коментирана е и темата за енергийната ефективност. Според ДПС, България трябва бързо да развие проекти по отношение на газовите си връзки с Русия, Турция и др.
Плевнелиев каза че от проведения дебат е ясно, че за ДПС, АЕЦ "Белене" е грешка и трябва да има дебат за шистовия газ. Реформите в МВР и в съдебната система, която ДПС подкрепя, също е била обект на срещата.
Президентът Плевнелиев е подчертал необходимостта от прозрачен избор и правила за членовете на ВСС. Необходими, според партията, са промени в изборния кодекс и обсъждането му в спешен порядък в парламента.
От ДПС са наблегнали на работата на страната с маргинализираните групи. Според тях там има много проблеми и трябва да й се отдаде приоритет. Малцинствата трябва да са във фокуса на държавната политика, смятат от ДПС.