Следването в чужбина излиза минимум 1000 лв. на месец извън таксата за обучение. Ако младежът разчита изцяло на издръжка от семейството си, сумата може да достигне и до 2000 лв. Това показва справка на водеща фирма, която изпраща студенти зад граница, пише в-к "Монитор".
Издръжката на студент в чужбина се определя от няколко критерия. На първо място в кой град е университетът, дали обучението е платено или не, има ли доходи учащият, или разчита на семейството си.
В Лондон цената за издръжка е около 1000 паунда на месец, а в по-северните части на Великобритания, като Манчестър например, сумата е по-ниска – около 600 лири, това посочва Иво Георгиев, консултант по проекта "Световно образование".
При липса на стабилни доходи от страна на студента, може да се наложи родителите да разпродадат имоти, за да инвестират в обучението на детето си. Ако пък младежът успее да си намери работа в Англия, то доходът му ще възлиза на около 500-600 лири на месец. Във Великобритания обаче има редица ограничения за чуждите студенти. Те имат право да работят по 20 часа, като им се заплаща по 6 паунда на час. Съществуват и различни административни пречки, а самото намиране на работа е доста трудно начинание.
По-евтино излиза образованието в Германия и Холандия. Там издръжката за месец варира между 500 и 600 евро. Но намирането на работа в тези страни също е доста трудно.
Привлекателна дестинация за студентите е Дания. Там висшето образование е безплатно, но за сметка на това стандарта на живот е доста висок и разходите за квартира, транспорт и храна удрят 700-800 евро на месец.
Все пак най-предпочитани за българските студенти остават Великобритания, Дания, Холандия и Германия.
"През последните години обаче се наблюдава известен отлив от желаещи да учат в Англия заради увеличението на таксите за следване там, които стигнаха до 9000-10 000 паунда годишно", каза още Иво Георгиев. Той допълни, че българските младежи, които заминават да учат във Великобритания, масово теглят кредити, с които заплащат обучението си.
В днешно време цели випуски от различни елитни гимназии стягат куфарите, за да продължат обучението си в чужбина. Така процентът на гимназистите, които кандидатстват в редица престижни университети зад граница постоянно се повишава.