"Проверката за инцидента в дома за бежанци в Любимец все още не е приключила. Имаме първоначално данни, които стават ясни, и са безспорни - изнесеното в медиите не отговаря на истината". Това каза министърът на вътрешните работи Цветлин Йовчев.
Няма хора със счупени глави и ръце, категоричен бе той.
На камерите се вижда какъв е бил поводът за инцидента и той не е такъв, какъвто беше изнесен в медиите, подчерта Йовчев.
Той призова да се изчака да свърши проверката.
По думите му в ситуацията, в която се намираме, всички ние и чуждестранните представители у нас, трябва да внимават в изказванията си, защото всяко изказване може да доведе до ескалация.
Вътрешният министър определи ситуацията с преминаването на нелегални имигранти през границата като оптимистична.
"Потокът е такъв, че е оптимистичен. От началото на месеца имаме 100 души, преминали нелегално границата. Ако вървим с тези темпове, ще достигнем до това, което сме си поставили за цел", каза Йовчев и добави, че нещата в Държавната агенция за бежанците също са оптимистични.
Вътрешният министър коментира и новия Закон за МВР, като успокои, че министърът няма да има възможност да влияе на водени разследвания и посоката, в която поемат.
По думите на Йовчев в новия закон за МВР се залага нова идеология.
Министърът няма пряко да има изпълнителни правомощия, по отношение на структурите на министерството. Разграничаваме ясно функциите на политическото и професионалното ръководство, добави той.
Йовчев коментира, че нищо по отношение на полицейските правомощия не е променено в закона за МВР от 90-а година насам. Абсолютно нищо не е променено и в сегашния закон, и в новия закон.
"Досега имаше ли случай аз като министър да съм забранил протеста? Защо смятате, че сега ще го направя? То е същото, което е и преди. Полицейските правомощия не са променени от 90-а година до сега", каза Йовчев, цитиран от агенция "Фокус".
Относно начина на назначаване на главен секретар на МВР министърът заяви: "Това, което е заложено в сегашния закон за МВР, е заложено веднага след прехода, и тогава МВР беше военизирано. Главният секретар беше с генералско звание и беше необходим указ от президента. Второто, което е, това беше след промените, една изключително сложна политическа ситуация, при която бяха необходими може би допълнителни гаранции за това, че процесите ще бъдат демократични."
Според него няма никаквa логика в момента в Министерството на вътрешните работи професионалната фигура да се назначава от президента.
Той обясни, че в момента в МВР се съкращава само администрация и не очаква протести от страна на синдикатите.
"Ние имаме много добра комуникация. Подписахме съвсем наскоро едно споразумение със синдикатите. Те са уведомени за това, и са част от този процес. Правим необходимото за това – да се предприемат реални стъпки за подобряване на условията на труд и заплащането на нашите колеги и мисля, че те осъзнават това нещо", каза Йовчев.