Процедурата за избор за членове на Висшия съдебен съвет се оказа удачна и трябва да бъде прилагана оттук нататък за избора на всички ръководители от съдебната система. Това заяви министърът на правосъдието Диана Ковачева след заседание на Министерски съвет.
Същата процедура ще бъде приложена и при избора на главен прокурор, уточни Ковачева.
По думите й тези процедури поставят един различен стандарт на прозрачност и на видимост по отношение на това кои са хората, които ще влязат във ВСС.
Ковачева се надява гласуването в парламента да съответства на изслушванията, т.е. Кандидатите, които са се представили добре да бъдат избрани. Според нея съвсем адекватно се приложила и процедурата за квотата на съдебната власт.
Съдиите са били активни и самите те са участвали и изготвили правилата за начина, по който да протече избора, процедурата за гласуване и броенето на гласовете.
Фактът, че са били допуснати неправителствени организации като наблюдатели в процеса на броене на бюлетините, е положителен, отчете правосъдният министър. Ковачева се присъедини към мнението на всички, които смятат, че процедурите са прозрачни, предсказуеми и добре приложени, така че да бъде ясно кои са кандидатите, които са избрани.
Оттук нататък предстоят срещи на правосъдния министър с избраните за членове на ВСС. Първата ще се проведе в петък, когато ще се обсъдят всички стъпки и приоритети, които са най-наложителни. Приоритетните въпроси, които ще се дискутират в петък са натовареността на съдебната система, необходимостта от ясни стандарти, дисциплинарната практика на ВСС, проблема с корупцията в съдебната система и темата за електронното правосъдие.
Министърът очаква от гражданските организации, които работят в сферата на съдебната система да наблюдават работата на новия ВСС и да оказват граждански натиск в случаите, когато той не е достатъчно активен и не работи достатъчно.
"Реформата вече е в ръцете на ВСС", категорична бе министър Ковачева. Тя подчерта, че е много важно реформата, която провежда правителството да бъде подкрепена и припозната от магистратите. В началото на октомври министърът на правосъдието със своя екип започва срещи в петте апелативни района, на които ще се обсъждат промените в Закона за съдебната власт.
Ковачева подчерта, че не вижда напрежение в ресора, за който отговаря и във връзка с работата на магистратите по повод изказванията, че вътрешният министър Цветан Цветанов оказва натиск. Един от приоритетите на министерството на правосъдието е обучението на разследващите органи и прокурорите.
С подписването на норвежкия механизъм са осигурени 26 млн. лв., част от които ще бъдат използвани за обучението на дознатели и прокурори по отношение на специфични въпроси, свързани с наказателни преследвания и разкриване на корупционни престъпления и финансови измами.