От МВР са измислили вариант как да връщат нежеланите имигранти по родните им страни дори при тези случаи, когато посолствата на тези държави не желаят да ги припознаят и да им издадат пасавани. Това ще става с издаване на български документ за самоличност, който ще се нарича удостоверение за напускане на страната.
Новата разпоредба е записана в промени на правилника на закона за чужденците, които предлага вицепремиерът и вътрешен министър Цветлин Йовчев. Промените трябва да бъдат одобрени от правителството в средата на следващия месец, преди Коледните празници.
Удостоверение за напускане ще се издава на чужди граждани с липсващи документи за самоличност, чиито държави нямат дипломатическо представителство у нас или пък посолството в София отказва да им издаде временен паспорт, става ясно от новата разпоредба.
Така правителството се надява да се пребори с проблема с незаконните имигранти от държави в Африка, които влизат в страната ни без документи, а посолствата на родните им страни отказват да ги припознаят.
Най-голям е проблемът с влизащите у нас алжирци. Преди две седмици евродепутатът Ивайло Калфин дори предложи страната ни да опита да "натисне” Алжир през ЕС, за да приемат обратно идващите у нас нелегални имигранти.
Хората, които приютяват кандидати за бежанци по домовете си, ще трябва да декларират пред МВР, че имат възможност да им осигурят издръжка, гласи друг подготвяните текстове в правилника, съобщава в. "24 часа". Тя трябва да е равна на най-ниската социална пенсия, която през тази година е 110 лв., а през 2014 г. ще бъде 113 лв.
В МВР ще се депозират и договорите за наем, с които чужденци извън държави от ЕС, които искат право на пребиваване в България, са си намерили квартира, предвиждат още промените, предложени от Йовчев.
Български гражданин, който иска да доведе у нас чужденец като член на семейството си, ще трябва да доказва, че има достатъчно средства за издръжката му. Чужденците, които искат да стоят у нас дългосрочно заради собствен имот, пък ще трябва да влагат в наша банка поне 600 000 лв. или пък да имат собственост в страната, която е номинално на такава стойност.