Някои медии в България симулират медийна свобода, търпят натиск, порочна практика на натиска в журналистическата им дейност.
Това заяви на конференцията "Свобода и многообразие на медиите. Къде е България?" посланикът на Германия у нас Матиас Хьопфнер. Форумът е организиран от движение "ПанЕвропа - България" и фондация "Конрад Аденауер", съобщава БГНЕС.
Много са нещата, които застрашават работата на медиите, но ще оставя тези коментари на анализаторите, каза Марко Арндт, ръководител на софийското бюро на фондация "Конрад Аденауер".
Важно е медиите да осветляват кораба на управлението от различни гледни точки, както и да поставят под съмнение неговите действия, посочи посланик Матиас Хьопфнер. Днес говорим за медийна демокрация и как тя може да покаже предимствата си, добави той.
Броят на медиите в България е впечатляващ, но при внимателно вглеждане могат да се открият тенденции, които не са толкова положителни и създават загриженост. Олигархичните кръгове имат навик да контролират медиите и така да защитават своите икономически интереси, смята той.
България е слязла по ниво на медийна свобода в проучване на "Репортери без граници" от 37-мо място през 2007 г., когато е приета в ЕС, на 87 място днес, от общо 187 държави. С този резултат България се нарежда на последно място в страните от ЕС, припомни посланикът.
В Германия веднъж на всеки 6 месеца има правилото да се публикува собствеността в медиите, вида и размера на участието на всеки съдружник, както и промените вътре в нея, отбеляза посланикът.
Разбира се, по принцип може да се работи с подставени лица и с офшорни субекти, но в моята страна това е забранено, каза той. В България такава практика би била похвална.