Твърденията, че управляващата коалиция е двойна са митове. Ясно е, че коалицията е четворна. Това заяви пред БНТ говорителят на Изпълнителното бюро на НС на БСП Атанас Мерджанов.
Той подчерта, че тази коалиция може да се е обявила за проевропейска и реформаторска, но с увеличаването на броя на министерствата е показала, че се търсят други баланси. Мерджанов коментира, че включването на АБВ и министерското място, което са получили е показателно за това, как е сглобена коалицията. "Това е една коалиция на политическия недоимък", категоричен бе Мерджанов от БСП.
Той обясни, че вотът на българските граждани е отредил на БСП мястото на опозиция и партията ще следва твърдо този път. "Няма да бъдем злобна и креслива опозиция. Още в нощта на изборите гарантирахме, че по важните въпроси ние ще търсим съгласие с водещата политическа сила", поясни говорителят на БСП.
Той коментира, че има някои съвършено неприемливи неща в програмната декларация на правителството и е чудно как те ще съжителстват. Като пример за това Мерджанов даде данъчната политика. По думите му, макар и въведен от БСП, плоският данък е бил необходим тогава и не е бил премахнат по време на управлението на левицата заради несъгласието на коалиционния партньор. На въпрос за отношенията на БСП с ДПС, Мерджанов отговори, че в последните месеци ясно са се видели разграничителните линии.
За промените в БСП Мерджанов каза, че няма как само с промените в ръководството да се постигне решаваща победа на едни следващи избори. Ще се търси анализ на състоянието на местните структури на партията.
"Едно от решенията на НС на БСП беше да се проведе пълен цикъл от отчетно-изборни конференции в 5 области, в които имаме най-слаби резултати", зави той. По думите му най-важно е връщането на доверието на българските граждани и то не се постига само с организационни и политически мерки, а със смислени опозиционни действия в парламента.
"Могат да се открият точки, които ние ще подкрепяме, но тези различия се запазват". Това обяви пред Нова тв. зам.-председателят на изпълнителното бюро на БСП Янаки Стоилов. Вчера (7 ноември) по време на гласуването на структурата и състава на правителството той не подкрепи новия кабинет и не стана част от мнозинството депутати, гласували в залата на Народното събрание. Запитан защо не го направи, той отвърна: "Защото това нямаше да съответства на политическата логика и на голяма част от обществените очаквания".
Според него с такъв род политика не могат да се оправдаят очакванията на хората нито за повишаване на доходите, нито за една по-активна социална дейност, нито пък за стимулиране на заетостта. "Опасявам се, че тази политика има предели и заради характера на кабинета”, коментира още Стоилов. По думите му в декларацията, направена между ГЕРБ и АБВ, се съдаржат "предимно пожелания и очаквания от страна на по-малкия партньор".
Янаки Стоилов обаче беше категоричен, че предсрочните парламентарни избори не са добър изход от политическата криза. "Трябва да се оздравява политическата система в България, защото хората престанаха да виждат съществени различия между различните партии. Тя смятат, че много от тях се съюзяват ситуативно, за да решават свои собствени проблеми, а не проблемите на своите избиратели. Рискът от изолация не е за пренебрегване", смята още Янаки Стоилов и добави, че някои от депутатите от БСП може и да се преориентират към други партии.