Страната ни вероятно е изправена пред нова газова криза. За това предупреди икономическият министър Драгомир Стойнев след заседание на Министерския съвет. Опасенията му са провокирани от развитието на отношенията между Русия и Украйна.
Така ситуацията от 2009 г., когато страната ни остана без синьо гориво заради спор между Киев и Москва, може да се повтори. Министърът увери, че се прави всичко възможно да се избегне кризата от 2009 г. Той обаче не можел да каже колко време може да продължи тя.
Министърът успокои, че България няма да остане без резерви. Той добави, че хранилището в Чирен вече се нагнетява, но за това трябвали средства.
Стойнев информира, че страната ни е защитила проект пред Европейската комисия за разширяването на хранилището в Чирен.
"Следим това, което се случва между Украйна и Русия, но това ясно показва, че България не трябва да зависи от подобни международни геополитически игри, а трябва да се борим за националния ни интерес – България да стане основен газоразпределителен център на Балканите", каза той, цитиран от БТА.
След това той подчерта, че финансовото състояние на "Булгаргаз" е тежко. Редица дружества дължат големи суми на обществения доставчик, стана ясно от думите му. Сред тях е и столичната топлофикация, която не е изплатила на "Булгаргаз" 100 млн. лв.
Стойнев увери, че въпреки задълженията на дружеството София няма да остане без парно. Освен към обществения доставчик, топлофикацията дължи на Българския енергиен холдинг 360 млн. лева.
Стойнев обвини Столичната община и кмета Йорданка Фандъкова, че поради политически причини създават напрежение около новата наредба за топлоснабдяване.
"По проекта на наредбата са участвали представители от Столичния общински съвет. Фандъкова заявява, че едва ли не ще се създаде хаос", обясни той. "Разбирам, че г-жа Фандъкова принадлежи към политическа партия, която никога не носи отговорност. Тя е била добре информирана. Опитва се да се създаде хаос за това, което се вещае през зимата. Тук вината не е в нас", коментира той.
Министърът коментира и ситуацията във ВМЗ "Сопот". Той каза, в завода се работело на три смени и хората получавали заплатите си редовно.
"Дружеството вече е сключило договор за десетки милиони долари. Ако не бяхме ние, щеше едно структуроопределящо предприятие да бъде ликвидирано", каза още той.
На правителственото заседание днес бяха одобрени предприетите от министъра на икономиката мерки за стабилизиране на завода.