Софийският градски съд (СГС) отказа да освободи от ареста Октай Енимехмедов, задържан за нападението над Ахмед Доган на 19 януари. Това съобщава БТА.
Всъщност Енимехмедов заяви, че не иска да излиза от ареста, макар заседанието да беше по негова молба. Целта била да каже какви са причините за нападението. Мотивите на задържания обаче така и не бяха чути от медиите, защото съдия Тони Гетов, позовавайки се на СРС-та, заседава при закрити врата.
Интересен факт обаче е, че според Гетов част от СРС-тата няма да бъдат приложени по делото, тъй като при използването им са заобиколени правилата. Съдията заяви, че не споделя доводите на Енимехмедов, че не е искал да убие Доган, а само да покаже несъгласие с политиката на ДПС.
Магистратът цитира изказвания на Енимехмедов, че той не съжалява за нищо, освен че пистолетът му е засякъл. Никога една политическа изява, съчетана с насилие, не дава резултат, мотивира се съдът. По думите му пример за това, освен световната история, вече е и българската. По делото бяха приложени две експертизи.
Според едната от кадри от медиите се вижда, че пистолетът на Енимехмедов е бил на разстояние между 19 и 24 см от главата на Доган. Според втората експертиза с газов пистолет може да се убие човек, но ако изстрелът е произведен на около 1 см и само на определени места. Енимехмедов може да обжалва решението на съда.
На 3 април Софийската градска прокуратура повдигна обвинение на Октай Енимехмедов за опит за убийство на почетния председателя на ДПС. Според обвинението по време на Националната конференция на ДПС на 19 януари в НДК той е направил опит умишлено да умъртви Доган.
"Енимехмедов се е опитал три пъти да произведе изстрели с газов пистолет към главата на Доган. Деянието е извършено предумишлено и е останало недовършено по независещи от дееца причини – трикратно засичане на пистолета, оказана съпротива от Доган и намесата на Мустафа Карадайъ", се посочваше в съобщение на държавното обвинение.
По време на разследването имаше колебания дали нападателят да бъде обвинен в опит за убийство, или в по-лекото престъпление – заплаха за убийство, като се чакаше заключението от комплексна съдебномедицинска и балистична експертиза.
Самото досъдебно производство се водеше за хулиганство и закана за убийство.