80% от територията на страната е обезлюдена в пределна степен. Това заяви Божидар Арсов от Институтa по социални и синдикални изследвания към КНСБ.
Арсов алармира, че данните за демографската криза у нас са не просто тревожни, а - ужасяващи. В периода между двете преброявания 2001 – 2011 г. населението на страната намалява с 564 331 души без да е имало нито война, нито епидемия. 1/3 от това намаление се дължи на емиграция.
По негово мнение в основата на демографската катастрофа стоят алчността и некадърността на управляващите и бизнеса, в съчетание с корупция.
Арсов отбеляза, че нито политиците, нито "вечно оплакващият се бизнес" обръщат внимание на проблема, а атратегиите се четат само от специалистите и от журналистите.
България притежава найбедния регион от 271 региона в ЕС. Това е Северозападният регион на страната.
"От 6 –те региона, на които е разделена България, 5 попадат в класацията на 20те найбедни региона на ЕС. Освен 181 закрити поради пълна липса на население селища, още 1120 населени места с жители до 50 човека, практически са обезлюдени. В тези населени места няма заетост. Те са генератори на нерационална и в много случаи на паническа емиграция от останалото в тях население. Реалистично към тази група е също да прибавим поголямата част и от следващата група от населени места имащи до 100 жители.
1647 селища или почти 1/3 от всички населени места се оказват в тежка демографска, социалноикономическа ситуация. Всички те имат проблеми със заетостта, която е от стратегическо значение за страната ни. 80% от територията на страната е обезлюдена в пределна степен", предупреди експертът.
Той говори и за характерните ромски гета у нас. "Експлозивните ромски гета, генериращи неграмотни и без квалификация млади хора. Тези гета, в които деца раждат деца. Млади хора без бъдеще. Те са хора в риск, поставящи същевременно и обществото в риск", коментира Арсов.
Според него мярка за преодоляване на кризата трябеа да бъде рязкото повишаване на жизненото равнище на младите семейства.
"Многократно по-високи детски добавки при спазено отговорно родителство, добавки, които да гарантират доход за майката и отглежданите от нея деца не помалък от средната работна заплата в страната. Изграждане на детски заведения; данъчни облечения; безлихвени кредити за жилища на младите семейства; премахване на ДДС за детските храни и стоки. Нужен е и контрол върху тяхното качество придружен от строги санкции включително наказателна отговорност за нарушителите. Корпоративна социална отговорност за съвместяване на семейния с трудовия живот от страна на работодателите; защита на майчинството и осигуряване на професионалното развитие на жената майка след раждането и отглеждането на децата. Намаляването на смъртността на населението трябва да стане приоритет", отбеляза още той.
Пълният текст на интервюто, можете да видите в Novinite.bg.