Чувствам се малко напрегнат. Така започна разговорът на новия премиер Пламен Орешарски в "Шоуто на Слави". Това е първото гостуване при шоумена Слави Трифонов от много години насам, както сам водещият се изрази, на министър-председател при него.
В типично негов стил, Трифонов започна с директен въпрос: "Вие луд ли сте, че приехте да станете премиер?" Орешарски отговори в тон на предаването - "И други са ме питали, но не толкова директно".
"Трябва да направим нещо за страната си, всеки с каквото може. Когато ме поканиха, първо, много мислех дали мога да се справя в такава ситуация", обясни Пламен Орешарски за решението му да се кандидатира за премиер.
"Вълненията ми са свързани с огромните очаквания и разминаванията с реалностите, които са много тежки. Предстои ни много работа, като стабилизиране на ключови системи", продължи Орешарски. По думите му той запазва увереност, че в края на мандата ще имаме и малко по-добър стандарт, и по-големи надежди.
Според него съпругата му винаги го е подкрепяла, но този път и тя се е размислила доста. "Повече от 25 г. преподавам, някои от студентите ми са големи началници в държавата сега. Срещал съм с много хора, тъй като съм минал по цялата стълба на администрацията."
Орешарски сподели, че за него съпругата му е много важен човек. "Тя трудно прие факта, че още 4 г. от живота ми ще бъдат тежки и личният ми живот ще отиде на заден план отново."
Той си спомни предишните си 4 г. във властта, когато бе финансов министър в Тройната коалиция. "Външно изглеждаше, че предишните 4 г. бяха по-лесно, защото икономическата обстановка беше по-добра - навън и в България, но работата на финансовия министър винаги е тежка, дори и да има или не пари."
По думите му, "когато няма пари, е по-лесно. Просто казвате: "Няма". Когато има пари, а вие казвате: "Няма", не ви вярват".
Запитан къде е най-големият проблем, Орешарски отговори, че има много проблеми. "В рамките на първия си работен ден разбрах нещата отвътре, извън официалните статистики. Няма да бързам да плаша публиката."
Орешарски обяви, че може би следващата седмица ще разкаже повече за картината, която се е формирала. "Струва ми се, че дефицитите, вложенията са на втори план, най-големият проблем е загубеното доверие на гражданите. Предстои работа, за да се върне доверието поне частично. Предстои ни доста път, за да се върнем поне в равнището на началото на този век, когато поне хората приемаха решенията на властите. Днес са склонни да приемат всичко със съмнение."
Според Орешарски трябва да се спре с безсмислената конфронтация - между отделни социални групи, отделни партии. "В крайна сметка ние не сме врагове, дори когато сме опоненти, не бива да се държим като врагове."
Запитан как си е избрал министрите в новия кабинет, той отговори: "Трудно, защото имах много малко време. Имах предварителни идеи, имаше предложения и мои консултации с академични кръгове. В правителството има доста хора с академични титли, за да подбера един микс от хора, които имат опит в управлението и парламентаризма и академичен опит. Но най-важното беше - хора, които разбират от работата, която им предстои. Мисля, че няма такъв в моя кабинет. Това е най-важното".
Според него обаче са важни и други неща - "важни и са почтеност, добро CV до този момент, добра кариера. В България добра кариера не е добра дума, за мен добра кариера е да е постигнал нещо в живота".
Орешарски сподели, че за него новите лица крият много рискове, могат да бъдат много добри, но могат и да се провалят. "Такъв риск не трябва да се поема, когато се определя висш управленски кадър."
Орешарски коментира и назначението за министъра на спорта - Марияна Георгиева, която е филолог. "Ние обединихме младежта и спорта - който и да беше, трудно би се намерил някой да разбира и от двете, дори и спортист. Давахме си сметка, че това министерство има два профила. Още тогава говорихме с Йордан Йовчев да ръководи спорта по същество." Орешарски сподели още, че никога не е имал личен кръг, взел е решението след консултации.
"Попитах много хора и всички се изказаха изключително ласкаво - за професионалните му качества", отговори Орешарски за назначението на Цветлин Йовчев за шеф на МВР. "Приех този риск дори да бъда обвиняван, че в кабинета ми има много приближен на ГЕРБ. Щеше да е по-голям риск, ако бях поканил специалист, тяснопартиен."
Орешарски коментира и финансовата ни политика. Очаква се неизпълнение на приходите в бюджета с около 1 милиард лева. Днес една от първите цифри, които ми съобщиха, е, че приходните агенции очакват неизпълнение на приходите със суми от порядъка на 1 млрд. лева.
"Днес фискалният резерв е малко по-добър от края на февруари благодарение на добрите приходи през април, когато се плащат някои еднократни данъци,” обясни финансистът. Той се пошегува, че самият той изпитва негативни чувства, когато плаща данъците си, но "трябва да се грижим и за общата хазна”.
"В разходите – едва ли ще съумеем да направим чак такива спестявания; напротив, аз вече поех такъв ангажимент през есента да направим подсилване на бюджетите на най-бедните български граждани, свързани с първокласниците, както и с енергийните помощи през октомври. Ще бъдем в напрежение тази година, все още вярвам, че можем да си съберем дефицита, както е по закон", уточни Орешарски.
Той обеща, че приходната част ще бъде засилена. "Убеден съм, че в края на годината ще има резултати, но е рано за твърди ангажименти. Приходите очевидно няма да се изпълнят. Нашият стремеж ще бъде – да свием тази дупка от един милиард лева на по-малко. Предстои доста сериозна работа с приходните агенции, така че да нормализираме тяхната дейност. Общото ми впечатление е, че има доста отслабване на администрацията".
По думите му има доста отслабване в капацитета на цялата администрация. Той уточни, че имаме да плащаме много неща, като заем над 800 млн. лв., беше взет февруари, обърнете внимание - за шестмесечен срок, така че август щеше да го плаща следващото правителство.
През август ни предстои да изплатим тези 800 милиона лева и отделно – правителството е забавило плащането на вноската в Международния валутен фонд, която е около 600 милиона лева. Те се плащат тази година, но очевидно правителството е предпочело да се платят от следващото.
Така че – ето 1,4 млрд. лева. Не се оплаквам, само го споменавам: ще платим още 600 милиона лева, както и 800 милиона лева заем, и станаха 1,4 милиарда – до тук, каза Пламен Орешарски.
Той коментира и увеличаването на срока за пенсии, което води до увеличаване на младежката безработица и това ЕС не го одобрява. Новият премиер обяви, че предстои да се дискутира в ЕК тази мярка.
"Между плана "Орешарски” и препоръките на ЕК има само едно несъответствие. Част от препоръките дори са много близки и по формулировки. Рационалният подход е рационален и той не може да се прояви по много различни начини,” категоричен е премиерът.
На въпрос на Слави Трифонов къде са парите, като бяхме финансов рай, Орешарски отговори: "Това беше един от митовете. Ние може да сме финансов рай на фона на държави, които по същество фалираха. Предстоят ни трудни периоди на разчистване на заварени задължения."
Той даде пример с 2009 г. - когато тогавашният премиер обясняваше истерично, че са му оставили 2,2 млрд. лв. задължения. Само иска на "Атомстройекспорт” е 2,4 млрд. лв., като най-вероятно ще бъде спечелен от тях.
За АЕЦ "Белене" трябва да актуализираме анализите, отчети относно потреблението след 10, 20 г., да проверим отново дали сметките са актуални и тогава може да отговорим по-точно ще строим ли АЕЦ "Белене" или не, коментира Орешарски. "Трябва да видим как след 7-8 г., когато би влязла тази централа, как би се вместила в нашата система. Аз не съм специалист, но специалисти са ми обяснявали, че не е толкова просто такава система да се внедри. Трябва да се преценят плюсовете и минусите. Това не е проект, който те първа ще стартира, това е проект, в който са вложени средства, които трябва да ги платим."
По думите му трябва да се отчита дали е по-евтино да се откажем и да платим тези суми или да довършим Белене. "Може би по-изгодният вариант ще е да го довършим - имам такова усещане."
"Най-тежката задача са сметките за ток, енергийната система е на ръба на колапс, нуждае се от ребалансиране, от промяна в методиката, на т.нар. микс, за който професионалите говорят и ще трябва да се преговарят някои цени", смята новият премиер.
Запитан как стана, така че НЕК е на загуба, Пламен Орешарски смята, че "когато говорим за една голяма система, като енергетиката - когато някой е на загуба, друг е на печалба."
"Не е лесно да се преговорят договорите, защото са дългосрочни, има клаузи за санкции при неизпълнение, не е толкова лесно." Но той успокои, че ще бъде намерен подход, така че да се успокои енергийната система, да се успокоят миньорите, които и сега се притесняват, че топлоцентралите не работят на достатъчен капацитет.
На въпрос как ще се справи новото правителство с монопола и ЕРП-та, Пламен Орешарски каза: "Монополите са си монополи и ще си останат такива, каквото и да ги правим. Затова са въведени независими регулатори, които да ги регулират да не си вписват цени, каквито си искат. Ще възстановим статута на регулаторите като независим и ще засилим ефективността върху работата на монополите."
Орешарски сподели още, че го притесняват повече изкуствените монополи, които също деформират ценообразуването и бъркат в джоба на гражданите. "Ще ви дам пример с горския сектор, в който преди години имаше активни играчи между 100 фирми. Днес са сведени до десетина. Това е близко до монопол, което също е опасно и то си личи по цените. Цените на дървесината намаляват навън, а у нас се увеличат - това е деформацията."
Слави Трифонов се върна отново назад към управлението на ГЕРБ, когато според водещия повечето бизнесмени е трябвало да угаждат на властта, държавата е задлъжняла към много фирми. Трифонов запита Орешарски как ще процедира с невърнатото ДДС, плащания, които има държавата към фирмите. Новият премиер отговори, че държавата спешно трябва да се разплати. "Колко спешно, ако ме питате, трябва да видим самия размер на върнатото ДДС и договорите, но ще направим един график за това."
"Няма да правим просто разлика между фирмите. Нашето общество трябва да свиква с мисълта, че е добре да подкрепяме успешните бизнес инициативи, дори и да не са наши. Вярно, инициаторите печелят най-много, но влизат и в общата хазна", уточни Орешарски.
Слави Трифонов се обърна към Орешарски, че вследствие на този разговор, сега е трябвало да го попит: "Вие, г-н Орешарски, добре ли сте."
"Запазвам надежда. Вярвам, че преобладаващата част от българския бизнес е почтен и ако отношението към него е такова, ще се върне почтеността им".
"Когато създавах НАП през 2006 г., сложихме много хубава основа – доброволния принцип на плащане на данъците. Тогава ни се смееха, но в периода 2006 – 2008 г. бях изненадан от големия ръст на приходите, надвишаващ всякакви ръстове на икономиката. Тогава по-голямата част от бизнеса тръгна по верния път – да изсветлява, да плаща данъците; тогава променихме и данъците", припомни Орешарски.
По думите му най-хубавото, което направи ГЕРБ, е, че не пипна тази система. От позицията на днешния ден не виждам причини да се пипа тази система.
Ще направим така, че да има стабилност в данъчната система. Това ще ни позволи по-силни социални политики, закани се Пламен Орешарски. Разходната част на бюджета е основно социална, с малки изключения, но – дори и те са социални, като например – строителство на пътища и т.н. за мен е по-важно да растат приходите, за да може да правим през разходите по-активна социална политика, каза Орешарски.
В следващите няколко седмици ще уведомявам обществеността за всички наследени задължения и за реалното състояние на страната. Но не – за да мотивирам, че това пречи на бъдещата ми работа. Ние трябва да видим къде сме, но важното е да гледаме напред, завърши Пламен Орешарски.