Родители се организират във Facebook за протест срещу задължителната предучилищна подготовка за 4-годишните деца.
Както и в началото на годината социалната мрежа обединява български родители, които са срещу монопола на държавата в образованието и налаганите практики за неглижирането на семейството при отглеждането и възпитанието на децата.
Според няколко групи и граждански организации родителите трябва да имат право да избират вида на образование на своите деца, както е в повечето европейски страни и по света. Така е разписано и в редица международни документи, по които България е и страна, посочват организациите.
Протестът е насрочен за сряда сутрин и според предварителната организация ще се проведе в няколко града на страната – в София пред Народното събрание, а в Бургас, Стара Загора, Пловдив, Варна и Велико Търново – пред сградите на общините.
Недоволството на родителите беше предизвикано конкретно от няколко изказвания на заместник-министър Милена Дамянова в подкрепа на задължителната предучилищна подготовка и в които тя определя средата в детската градина като по-подходяща и приоритетна за развитието на четиригодишните деца от семейната. Родителите се възмутиха от твърденията на Милена Дамянова, че: "Няма как едно дете, стоейки вкъщи, да придобие умения и навици да живее с околните, да работи в екип, да развива критическо мислене, няма как да се социализира."
Зам.-министър Дамянова защити инициативата на образователното министерство, записана и в проектозакона за образованието, който мина миналата седмица пред парламентарната комисия и предстои да влезе в пленарна зала. Според министерството с предучилищното образование ще се даде възможност на децата по-добре да се социализират, както и да се подготвят по-добре за образователния процес, тъй като успеваемостта на българчетата постоянно пада.
Родителите настояха министър Сергей Игнатов да даде ясен отговор дали Министерството на образованието и той като негов представител застават зад изказванията на г-жа Дамянова, както и да изясни дали се съгласява с твърденията, че здравата семейна среда е неподходяща за отглеждане и възпитание на едно три- и четиригодишно дете.
Те питат дали според МОМН семейната среда не е подходяща за създаването на правила и дисциплина.
Родителите напомнят, че задължителното образование за 4-годишните и отнемането на правото на избор на родителите за отглеждането и образованието на собствените им деца нарушава техните права, защитени от Конституцията и редица международни споразумения.
С писмото си те настояват тези текстове в закона да отпаднат.
Вчера от Министерство на образованието и науката направиха опит да разсеят притесненията на родителите с позиция, че задължителната детска градина в никакъв случай не е заместител на грижите, които всеки един родител полага за развитието на своето дете.
Според текста, разпратен до медиите, законодателните промени не се изразяват в отнемане на права и задължения на родителите, а в засилване на ролята на държавата при финансирането на предучилищното образование.
В изявление на МОНМ се казва, че въвеждането на задължителна детска градина за децата, навършили 4 години, е стъпка към промяна, която министерството предприема с абсолютната увереност, че няма институция, която да осигури по-добра грижа за децата от тази, която им осигуряват техните родители.