Ние не отричаме необходимостта България да има своите лидери, своите силни личности, само че и най-силната личност трябва да се впише в демократичната система, а няма да подчинява демократичната система на волята си.
Това каза лидерът на ДПС Лютви Местан на пресконференцията на партията в НДК след края на изборния ден.
Избирателят по същество подкрепи един концепт, продуциран от ДПС, за правителството на широкото политическо и гражданско съгласие, при което експертно политическо да взема връх над тяснопартийното начало.
Състоянието на държавата изисква да се намери бързо формула за стабилно управление на страната. Управлението на рамките на 42-ро НС ще бъде стабилно, ако са изпълнени няколко предпоставки. Първо, зад кабинета да стои широко политическо съгласие. Второ, да се осигури широкото гражданско съгласие.
Това означава, че еднакво кратък живот ще има какъвто еднопартиен кабинет на малцинството, така и коалиционен кабинет, съставен на принципа на парцелираното.
Няма никаква перспектива и пред такъв коалиционен кабинет.
На преден план да излезе експертно политическо начало, а следващият кабинет да представя не само позициите на парламентарно представените партии, но категорично - следващият кабинет трябва да представя интересите и на онези български граждани, които нямат своето парламентарно представителството.
ДПС няма да затрудни обратното - ще улесни процеса на това. Ние обаче правим ясно разлика между съгласие и съглашение. За съгласие сме готови - съглашение не е възможно да има.
Каквато и да е идея за влизане, в каквато и да е формула с ГЕРБ, ще се възприема не камо от избирателите на ДПС, но и от българското общество, като акт на съглашение, с което не е възможна подкрепа на ГЕРБ, дори и да се окаже първа след окончателното преброяване на бюлетините.
Пред следващото правителство ще стои огромната задача да възстанови първо доверието в институциите чрез тяхното укрепване. Второ, ако много бързо влезе в режим на активна работа, ако успее да отговори на силните очаквани на българското общество.
Следващото правителство трябва да излезе с една много ясна програма, с един много точен времеви график за реализирането на ясно дефинирани 4-5 национални приоритета.
То трябва да бъде абсолютно предвидимо в своите действия, последователно и ако е необходимо, да изпие горчиво чаша до дъно за онези неизбежни реформи, които следва да се извършат.
Първото нещо - задача на задачите пред следващото правителство, е да освободи българският бизнес от оковите на изискването за партийна лоялност. ДПС ще постави вече като условие. Дотук говорихме за предпоставки. Българският бизнес трябва да диша спокойно, да бъде освободен от данък "партийна лоялност", защото никое правителството не може да бъде успешно, ако не осигури простор на предприемачеството. Ако спечелването на едната или друга поръчка, зависи от това дали някой е близък до министър.
ДПС вижда своята роля в следващо НС като политическа сила, която ще работи за разкъсването на обръчите от фирми, с които обръчи са обгърнати всички български партии.
Тази метафора назоваваше и продължава да назовава една възможно най-уродлива - да, жестока, уродлива реалност, в българския живот, и свежданото на метафората до характеристика единственото до автора беше част от създаването на негативен образ на ДПС. Предполагам, че се обединихме, че последните разкрития доказаха, че най-много обръчи са обгръщали собствено управлението на онзи, който дойде с обещанието, че ще се пребори с корупцията и ще въздаде справедливост.
Проблемът на ГЕРБ не се свежда до разкритията за незаконни подслушвания. Истинският проблем на тази партия ще бъдат корупционните разкрития, и то не разкрития на бившата опозиция, а разкрития, които ще дойдат отвътре - това е неизбежно.