Тази година бедствията периодично сполетяват България. След като през лятото поройни дъждове заляха страната, есента сякаш предложи повторение насценария. Отново едно от най-пострадалите места е Бургас. Макар че бедственото положение в областта беше отменено, то остава в сила за общината. Ченгене скеле е едно от наводнените места.
Макар че вече е започнал пълен опис на щетите и до утре ще стане ясен техният размер, това не успокоява хората. Едно от пострадалите е семейството на Евтим и Ваня Георгиеви. Водата била с височина над метър и половина, а калта в дома им била 10 сантиметра.
"Хладилниците са заляти, пералня, абсолютно всичко. Просто нищо нямаме вече. Дрехите ги извадихме, те бяха целите в тиня. В другата стая още не съм ги извадила, защото нямаше време. Не ми издържат нервите. Това е цяло лято напрежение. Просто нервите ми вече не издържат. На всичкото отгоре съм и астматичка и в тази влага не знам как ще живея”, обяснява Ваня Георгиева в ефира на Нова телевизия.
Семейството не може да изчисли към момента щетите. След последните месеци се замислило дали да не продаде дома си.
"Тук вече не се живее. Ако иска някой от тези институции да дойде някой, да спи спокойно вечер и да вали. Реката е на 20 метра от къщи”, разказва Евтим Георгиев.
За последния потоп хората обвиняват ВиК-Бургас, който стопанисва язовир Ясна поляна.
"Контролирано изпускане на язовира има. След последното наводнение от 6 септември, след изпускането на язовира са освободени около 2 милиона кучибески метра вода.Това са по данни от ВиК-Бургас”, твърди кметът на Община Приморско Димитър Германов.
От водоснабдителното дружество обаче обясняват, че съоръжението е било изпускано контролирано до деня преди пороя. "Приливната вълна, която идва от язовира, дори язовира да беше с 1/3 по-малко обем, той пак щеше да прелее. За тези 36 часа през преливника преминават близо 7 милиона кубика”, обяснява Димитър Гюров от ВиК-Бургас.
Според тях причина за наводнението е непочистеното корито на река Дяволска.