Окръжният съд в Пловдив определи парична гаранция от 2000 лева на Райчо Иванов (на 55 г.), който влачил кучето си, завързано за теглича на кола.
В мотивите си магистратите посочиха, че Районният съд в Асеновград твърде много е надценил степента на обществена опасност на деянието.
Според съдебния състав мярката "задържане под стража" е изцяло неадекватна и слага знак за равенство между убийството на животно и човек, "а второто по закон е най-тежкото престъпление".
Магистратите взеха предвид и трите представени им епикризи на обвиняемия, както и едно решение на ТЕЛК, информира БТА.
Пред съда Иванов заяви, че съжалява и се разкайва за постъпката си. "Да, мое беше, гледах го, храних го, но се опита да захапе мен и внучето ми", каза още Иванов. По случая с малтретираното куче прокуратурата се самосезира след публикации в медиите. Досъдебното производство срещу Иванов беше образувано на 12 юни.
По данни на прокуратурата той е завързал кучето за автомобила си и го е влачил по улиците на асеновградското село Тополово, след които го е изхвърлил в дере. Трупът на кучето е изпратен за извършването на ветеринарна експертиза, с която да се установи причината за смъртта му.
Днес от Окръжна прокуратура-Пловдив разпространиха до медиите и доклада за извършената проверка на всички действия на полицейските и прокурорски служители по регистриране, завеждане, проверка и разследване на случая с проявената жестокост спрямо домашно животно.
Констатирани са непрофесионални действия на дежурния прокурор при Районна прокуратура - Асеновград, който не е упражнил контрол над полицейските служители в града.
От страна на двама полицейски служители са били констатирани неизпълнение на задълженията им, съобразно Закона за защита на животните и Закона за МВР.
Умиращото куче е върнато от полицията обратно на насилника му. За доклада е уведомен и директора на областната дирекция на МВР за образуване на дисциплинарно производство срещу двамата служители.
Сигнализирана е и Етичната комисия, за извършване на проверка на действията на прокурора за това, дали е налице нарушаване на Кодекса за етично поведение на българските магистрати.