Всички национално представителни работодателски организации напускат Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС), съобщиха от пресцентъра на Българската търговско-промишлена палата.
На провелата се днес среща в БТПП четирите национално представителни работодателски организации взеха решение да се подготви декларация до председателя на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС), с която да се обяви, че напускат съвета поради несъгласие с противоконституционните промени в Закона за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни, обществени и други длъжности в публичния и частния сектор.
Решението за прекратяване има незабавен ефект.
Предварително от МС беше обявено, че заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество ще се проведе на 2 април 2013 г. (вторник) в сградата на Министерския съвет.
Социалните партньори трябва да обсъдят резултатите от дейността на Работната група за обобщаване и съгласуване на позициите относно спешните мерки, които трябва да се предприемат от служебното правителство в социалната и икономическата сфера.
Според президента на КНСБ Пламен Димитров, обсъждането на мерките за бедните са много по-важни, ототколкото да се реагира на този иначе идиотски Закон за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни, обществени и други длъжности в публичния и частния сектор.
Той добави, че е бил уведомен, че работодателските организации имат намерение да напускат.
"Очаквам заседанието да бъде напрегнато, тъй като имаме редица несъгласия в работната група, които ни вълнуват по повод мерките. Ако работодателите имат намерение да напускат, както заявяват, и го направят, те имат своите основания”, добави Димитров.
По думите му законът, който е бил прокаран в последния ден на парламента, е изключително циничен и противоконституционен.