"Не искам да избързвам с окончателната цифра за това колко са договорите в МВР, проверката трябва да завърши. Надявам се до средата на януари да имаме окончателно становище. Нещата, които към момента се разкриват, не съм очаквал да заваря в МВР." Това съобщи в интервю за "Стандарт" вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветлин Йовчев.
Той допълни, че в зависимост от резултатите от проверката, която тече в силовото министерство, ще стане ясно дали трябва да се търси отговорност и от кого.
"Ако има хора, които са извършили дисциплинарни нарушения, ще бъдат наказани. Ако има такива, които са извършили престъпление и са злоупотребили с власт, ще предоставим данните в прокуратурата. Няма да има нищо, което да е скрито", обеща министърът.
По думите му, оказало се, че във фирма, която има само един офис, се използват техниците на МВР, патрулите, дежурните, които да извършват охранителната дейност.
"Ресурса на министерство, който би трябвало да бъде насочен за противодействие на престъпността и за охрана на обществения ред, го използваме за подпомагане търговската дейност на частна фирма. Това са парите на хората", коментира Йовчев.
Според него, ако проверката не е била започната и не са били взети мерки, загубата от нарушенията в МВР е щяла да възлиза на около 2 млн. за година.
Въпреки политическата обстановка в страната и бежанската криза министърът посочи, че има много положителни тенденции във всички области, свързани с дейността на МВР.
"Независимо от тежките условия успяхме да направим много важни неща. Например система, която ще ни даде възможност за по-добър контрол и много по-прозрачно и ефективно да управляваме процесите при обществените поръчки. По отношение на протестите считам, че успяхме да запазим баланса в изключително тежка ситуация.
Не допуснахме при тези масови мероприятия, които минаваха с изключителна агресия от страна на протестиращите, с групи, които целяха да предизвикат безредици, да упражнят насилие. Няма сериозно наранени хора. Успяхме сравнително, дори бих казал, много бързо да изградим стратегия и план с конкретни мерки за намаляване на броя на нелегално преминаващите границата. И също така успяхме с пъти да вдигнем ефективността при принудителното извеждане на тези хора от страната", коментира Цветлин Йовчев.
По думите му друг съществен проблем за обществото е битовата престъпност.
"Само официалната статистика показва, че за миналата година имаме 130 000 души, които са пострадали. Това означава, че проблемът вече е съизмерим по вредата, която нанася на обществото, със заплаха за националната сигурност", каза Йовчев.
Той поясни, че е променена организацията на патрулно-постовата дейност. Т.е. полицаят е преместен там, където има нужда от него.
"На места има лека съпротива срещу това. Но надявам се, че и с промените, които направихме в ръководствата на редица областни дирекции, съвсем скоро ще съумеем да изградим необходимите механизми и да го наложим като устойчива практика. Второто, което правим в тази посока, е, че искаме в много по-голяма степен да можем да си сътрудничим с гражданското общество. Например охранителните фирми може да се ползват техните ресурси – видеонаблюдението например, за да стане ефективен обмен на информация. Също така да привлечем за сътрудничеството и гражданите", обясни министърът на вътрешните работи.
По думите му новият закон за МВР ще даде възможност да се създадат формирования от извънщатни сътрудници.
"Примерно двама граждани с един полицай или един полицай, който има пряка, непрекъсната връзка с някой граждански патрул, но при всички положения те няма да имат нито полицейски правомощия, нито ще имат възможност да използват оръжие”, подчерта вицепремиерът.
Според него има няколко заплахи, които са в резултат на засиления имиграционен натиск.
"Едната е свързана с възникване на хуманитарна криза. Ако не бяхме предприели тези мерки, само за ноември може би щяхме да имаме 5000, а може би и над 5000 души. В момента ги спряхме на около 1600. Вторият риск е да навлязат в страната хора, свързани с терористични екстремистки групи и с организирана престъпност, или такива, които са обществено опасни. Третият риск е възникването на социално напрежение", подчерта Йовчев.
"За да успеем да се справим с ксенофобията, е необходима много добра комуникационна стратегия. Има и обективни причини, които в момента влияят върху този процес. Едната е кризата в Близкия изток, другата е обществено-политическата криза в България. Втората на моменти до такава степен се изостря, че имаме дори прояви на политически екстремизъм. Абсолютна нетърпимост към другия, към това, което казва, омраза. Тази агресия, която видяхме в политически партии, между отделни лидери, се трансформира надолу към хората. В резултат на тези процеси омразата, която те натрупаха, ненавистта да се насочи към един външен фактор, какъвто се явиха имигрантите и бежанците. Към бежанците абсолютно незаслужено", каза още Цветлин Йовчев.