"Публична администрация" от десетилетия е една от най-предпочитаните специалности за кандидат-студентите. Всяка година хиляди абитуриенти се насочват именно към нея, за да получат подготовка за професионалната си кариера, без значение дали ще се насочат към частния или държавния сектор, както и за сферата, към която ще се ориентират. В Стопанския факултет на Техническия университет-София тази специалност е една от най-сериозно застъпените, а ежегодно ВУЗ-ът предоставя на трудовия пазар качествени и адекватни на съвременните му изисквания кадри.
Целта на специалност "Публична администрация" е да подготвя специалисти с висше образование в областта на администрацията и управлението, имащи задълбочена подготовка в използването на съвременните информационни технологии. Тя е създадена да отговори на нарастващите потребности от такива специалисти, предвид реформата в публичния сектор и постепенното въвеждане на концепциите за електронно правителство и електронна община.
Още със създаването си специалност "Публична администрация" се утвърди като желана от студентите. Тя носи духа на модерното образование. За това свидетелстват многобройните признания и рейтинга, в които специалността попада на челни места. Тя гарантира добра професионална реализация на завършилите , защото е насочена към задоволяване на потребностите на един специфичен, все още незает и нарастващ сегмент на пазара на труда у нас, но и осигурява подготовка, гарантираща реализация и в други сектори. Най-общо това, което отличава нашите студенти е, че те са готови да създават и работят в Е-правителство и Е-община!
Кандидатстването за магистърска степен се извършва въз основа на придобита диплома за висше образование с класиране по документи. Обучението е с продължителност една година. В Стопанския факултет на Техническия университет - София се записват и много студенти от други университети, които виждат възможност да надградят своето професионално познание и кариера. Студентите, които не са завършили специалност от област на висшето образование 3. Социални, стопански и правни науки, преминават курс на изравнително обучение, провеждащ се като задочно обучение, в двуседмични семестри.
В магистърското обучение се цели формирането на задълбочени и по-конкретни професионални знания и умения относно използване на съвременните информационни технологии, прилагането на иновации в административната дейност и управлението на хора, дейности и ресурси. Студентите се профилират в три специализации, в зависимост от предпочитанията им: данъчна и митническа администрация, информационни технологии в публичната администрация и административно обслужване на бизнеса.
Какво научават и какво могат да работят завършилите магистърската степен на обучение?
Завършилите магистърска степен по специалност "Публична администрация" придобиват следните компетенции:
Задълбочена специализирана подготовка в областта на държавната служба;
Знания и умения за проектиране и поддържане на информационно-управленски системи в публичната администрация, в т.ч. за електронно управление;
Знания и умения за работа в данъчната и митническата администрация;
Знания и умения, които им позволяват бързо адаптиране за работа в специализирани администрации, както и в бизнес организации.
Усилията дават своите плодове! Къде се намират нашите студенти няколко години след завършване на обучението? Ние сме горди от успехите на нашите възпитаници. Мнозинството от тях са достигнали до средни и високи управленски позиции в много министерства, държавни агенции, общини и други институции. Някои от тях, след успешни стажове в чужбина по програма Еразмус, са постъпили на работа в европейските администрации. Наши студенти вече работят и в Европейската комисия. Всички те високо оценяват знанията и уменията, които са формирали като студенти по време на следването си в Стопанския факултет. Те са резултат и от нашите стремежи и отговорност да предложим съвременно и високо професионално обучение.
Подробна и актуална информация за кандидатстване може да намерите на:
Канцеларии на Стопански факултет: блок 3, каб. 3233 и 3235, тел. 965-37-04, 965-
27-04; mag-sf@tu-sofia.bg