Прокуратурата е образувала 5 бързи полицейски производства за хулиганство и престъпения против вероизповеданието и нанасяне на телесни повреди по време на кървавия протест в Пловдив. Образувани са още 2 досъдебни производства по чл. 325 (хулиганство) и чл. 216 (унищожаване и повреждане на имущество) от НК.
Образувана е преписка срещу едно лице за ксенофобска проява. От полицията уточниха, че в опазването на обществения ред са участвали 207 полицейски служители и 50 служители на жандармерията. В районните полицейски управления на Пловдив са отведени общо 120 лица за проверка на съпричастността им към извършените правонарушения.
След установяване, че протестът излиза извън рамките на разрешените места за провеждането му (протестиращите са се насочили към Джумая Джамия и Генералното консулство на Турция в гр. Пловдив), полицията е поискала от кмета на града да предприеме действия с искане за незабавно прекратяване на шествието, съобразно правомощията му по Закона за събранията, митингите и манифестациите. Подобни действия не са били предприети от Иван Тотев. Той е издал заповед за прекратяване на проявата едва в 15 ч., след овладяването на възникналата ситуация от органите на МВР.
Часове след инцидента от Главно мюфтийство осъдиха вандалския погром извършен над "Джумая" джамия в Пловдив. Тя се оказа поредният мюсюлмански храм в страната, който бива поругаван по този груб и безпардонен начин. "Подобни актове компрометират етно-религиозния мир в страната и капсулират мюсюлманите", предупредиха от мюфтийството.
"Опитът на част от обществото да ограничи правата и религиозните свободи на друга част, е грубо погазване на конституционните им права. Във всяка една правова държава е неприемливо да се оказва натиск чрез лесно манипулиращи се маси от хора върху съдебните органи. Съдът е длъжен да решава делата съгласно закона и вътрешното си убеждение", пише в съобщението на мюсюлманското вероизповедание.