Няма да има нито закриване на лечебни заведения, нито намаляване на болнични легла. Това заяви здравният министър Таня Андреева пред БНР относно изказвания, че с изготвянето на Националната здравна карта ще бъдат намалени и леглата.
"Здравната карта се прави при много ясни критерии, един от които е брой население, потребности, заболеваемост в съответния регион. Така че няма да бъдат закрити легла, ако от тях има нужда да съществуват в общините. Всички изпитват безпокойства, това е нормално, защото за първи път има воля здравната карта да има задължителен характер. Между другото това се прави навсякъде по света", обясни Андреева.
По думите на председателя на Лекарския съюз Цветан Райчинов за изработването на картата са нужни ясни правила. Сред тях са брой обслужвано население, структура на населението, честотата и вида на заболяванията, достъпност.
"След това са необходими кадри, вид лечебно заведение, оборудване, разбира се. Към тях се добавят и критериите за компетентност на медицинския персонал. По тези параметри, за да се уеднакви за страната, е необходимо да се даде какъв е минималният брой по видове специалности за точно този контингент от населението, който ще се обслужва", допълни още той.
Според него регионалните лекарски колегии трябва да дават становище дали в даден район може да се отварят нови практики или клиники. По думите му е недопустимо в новата здравна карта сключването на договор с НЗОК да бъде обвързано с вида на собственост на болницата.
По думите на председателя на Сдружението на общинските болници и директор на болницата в Чирпан д-р Неделчо Тотев ролята на здравната карта е да урегулира правилата и да може държавата да осигури минимална медицинска помощ на всички свои граждани.