Между 50 и 60 на сто от младите мъже нямат желание да създават семейство и да имат деца до 35-годишна възраст, според европейско проучване. Това съобщиха участници в кръгла маса в Плевен по проблемите на стерилитета.
Форумът бе организиран от сдружение "Зачатие" и общината. Много млади хора у нас също отлагат във времето създаване на семейство и на деца, което е една от причините за възникване на репродуктивни проблеми при двойките, посочи Магдалена Русанова от сдружението.
Късното решение за дете създава проблем на хора над 35-годишна възраст, подчерта тя, цитирана от БТА.
Според изследване на ООН у нас около 270 хиляди души имат репродуктивни проблеми, което е около 15 на сто от населението в репродуктивна възраст, каза още Русанова. По думите й е проблем, че средствата от здравната каса за решаването на проблемите със стерилитета не са достатъчни, а държавата въобще не финансира диагностиката и терапията при мъжкия стерилитет.
Касата осигурява 5 на сто от необходимите средства за диагностика при репродуктивни проблеми и 10 на сто - от необходимата терапия, посочи Русанова. Затова по инициатива на сдружението работят с общините, където търсят възможности да се отделят средства от местния бюджет за подпомагане на проблемните двойки.
Първа в България община Русе е създала фонд за тази цел. Такава практика е въведена в София, Бургас, Враца, Велико Търново, Стражица и други по-малки общини. Заместник-председателят на общинския съвет в Плевен Петя Василева съобщи, че по предложение на кмета проф. Димитър Стойков от година и половина и в Плевен е създаден подобен фонд с 50 хиляди лева за година.
Миналата година са одобрени и финансирани 31 двойки, а тази са одобрени 39 двойки. Д-р Йордан Георгиев - председател на общинската здравна комисия в града каза, че проблемът е сериозен и заслужава общинската подкрепа, защото причините за стерилитета се коренят и в ниската здравна култура на населението.