Есен е и все по-често се говори, че започва сезонът на грипа. Студеното и мрачно време кара хората да се замислят какви мерки да предприемат, за да се спасят от "пипването" на някой вирус.
Оказва се обаче, че България е на последно място и в класацията за борба с грипа. У нас се ползват най-малко препарати и особено ваксини, в сравнение с Европа, съобщава Нова телевизия.
Възрастните хора са групата, за която противогрипната ваксина, е препоръчителна. Диабетиците, сърдечноболните и хората с хронични респираторни заболявания като астма и бронхит също е добре да се имунизират.
Началото на есента е най-подходящото време за поставяне на противогрипна ваксина и макар да има желаещи за поставяне на ваксина, техният брой е пренебрежимо малък.
"За съжаление България е една от страните с най-нисък имунизационен обхват - под 3%, за разлика от много държави като Франция, Англия, Германия, където този процент е 45% и повече”, обяснява д-р Ина Каменова от Министерство на здравеопазването.
Една от причините българите да не се имунизират е убеждението, че от противогрипната ваксинация няма полза.
Хората, които са против ваксините пък се обръщат към народната медицина и се доверяват на консумацията на храни, които да подсилят имунната система.
Независимо дали изберете ваксина, или пък наблегнете на "бабините лекове", сезонът на грипа идва. Специалистите твърдят, че тази година грипове с имена на американски щати ще ни разболяват. Очаква се отново да циркулира пандемичния грипен вирус, който стана известен като свински грип или "Калифорния". Другите два вируса, които вероятно ще ни разболяват този сезон, са "Тексас" и "Масачузетс", съобщават от Регионалната здравна инспекция във Варна.