Повече от 35 000 българки в детеродна възраст биха искали да родят в къщи, а не в болница, твърдят от сдружение "Родилница". На пресконференция в София прес те представиха своето мнение и опит.
Рискът при планирано домашно раждане може да са намали до този в болницата, ако при раждането присъства медицинско лице. Затова и от Алианса на българските акушерки поискаха промени както в нормативната база, така и в условията в болниците (изграждане на родилни отделения с близка до домашната обстановка), така че да се създадат по-добри условия за родилките, а и да им се даде възможност за избор на мястото, където да родят.
Според българското и международното законодателство бременната жена може свободно да избира мястото на раждане. Това означава, че мястото може да бъде включително и собствения й дом.
Наредбите обаче забраняват на акушерките и други медицински лица да асистират при раждане в дома и дори могат да бъдат подведени под наказателна отговорност – глоба и затвор.
Темата за раждането в домашни условия се повдигна отново в българското общество след трагичния случай в Бургас миналата седмица, когато при условия на домашно раждане почина бебе.
Повече медици, включително и министър Атанасова, призовават българките да раждат в болници и с помощта на медицински екипи, тъй като това значително намалява риска при раждане и при необходимост могат да се предприемат спешни мерки за спасяване живота на бебето и на майката.
Неправителствените организации обаче смятат, че е въпрос на добра държавна политика на жените, които искат да родят вкъщи, да се предостави на достъп до акушерска помощ.
Освен от лошо отношение, нежелани медицински интервенции и лоши условия от сдружение "Родилница" се противопоставят и на практиката в българските болници на отделяне на новороденото от неговата майка.
Според Конвенцията на ООН за правата на детето родителите имат право да не бъдат разделяни от детето си против тяхната воля.
Според Европейският съд за правата на човека държавата не трябва да възпрепятства медицински лица, които биха искали да акушират вкъщи. Именно в тази връзка Българският Хелзинкски комитет заведе дело срещу България в Европейския съд по правата на човека в края на октомври месец, с което атакува правната уредба, която не позволява на майките да родят у дома си с медицинска помощ.
Законодателството, което ограничава правото на ефективен избор на жената къде да роди, е нарушение на правото й на личен живот, смятат от БХК. Искът е заведен от името на бременна жена.
В редица държави в Европейския съюз раждането в домашни условия с асистиране от медицински лица е уредено законодателно. Такива са Австрия, Белгия, Франция, Германия, Холандия, Великобритания и др.
В повечето от държавите от бившия Източен блок обаче продължава да е валидна забраната за асистиране или също, както и в България, липсва правна уредба на въпроса. Такава е ситуацията в Сърбия, Словения, Хърватска, Чехия, Унгария.