Националната здравноосигурителна каза (НЗОК) ще може да плаща лечението на страдащи от мукополизахаридоза, съобщава БТА.
Диагнозата "мукополизахаридоза" ще бъде включена в наредбата, която може да осигури безплатно лечение, посочи здравният министър д-р Стефан Константинов след днешното заседание на МС.
Мукополизахаридоза (Синдром на Хънтър) е рядко, предаващо се наследствено заболяване. Пациентите с мукополизахаридоза не произвеждат един ензим, наречен идуронат-2-сулфатаза. Този ензим е необходим, за да се разграждат веществата в организма, известни като глюк озаминогликани.
Тъй като пациентите с мукополизахаридоза не могат да разграждат тези субстанции, те постепенно се натрупват в повечето органи на тялото и ги увреждат. Това причинява голям брой увреждания, особено трудно дишане, необратими мозъчни изменения и много други.
Без лечение тези симптоми стават все по-тежки във времето и пациентите умират. За това средната продължителност на живота им е 12 – 15 години.
Заболяването мукополизахаридоза, за съжаление, не фигурираше в Наредба № 38 от 16 ноември 2004 г. за определяне на списъка на заболяванията, за чието домашно лечение Националната здравноосигурителна каса заплаща лекарства, медицински изделия и диетични храни за специални медицински цели напълно или частично.