Повече от 2000 лекари не достигат в Спешна помощ у нас, заяви служебният министър на здравеопазването проф. Николай Петров, цитиран от БТА.
По думите му проблемите в спешната помощ се дължат на липсата на кадри, а не на недостига на линейки.
300 млн. лева за спешната помощ са предвидени в рамките на стратегията 2014-2020 и това би могло да реши проблемите в сферата, твърди Петров.
Ще бъдат изградени спешни центрове, навсякъде ще бъде осигурена необходимата апаратура и ще бъдат привлечени кадри. Министърът смята, че присъствието на реаниматори, хирурзи, детски, АГ и други специалисти 24 часа в болницата представлява многопрофилна спешност.
У нас обаче рядко има такава, тъй като в частните болници спешността е в определени насоки и работи добре.
Като цяло спешната помощ тежи на болниците, тъй като изисква много труд и средства, смята здравният министър.
Във връзка със случая с 11-годишното дете, което почина в училище, Петров е назначил служебна проверка. Целта е да се види по минута кой на кого е звънял и по кое време.
Според Петров в този случай е постъпено правилно, тъй като е подаден сигнал на тел. 112, за да се повика линейка. Въпреки това реално е имало проблем или не достатъчно добър синхрон в работата на тел. 112 и на тел. 150. Това е и един от първите проблеми, с които се сблъскал служебният здравен министър, когато заел новия си пост.
Разковничето на успеха е правилното разпределение на пациентите от линейката в спешния център, отбелязва проф. Николай Петров.
По думите му има два начина, по които може да се реши проблемът с работата на тел. 112 и тел. 150 и вече са предприети необходимите действия за отстраняването на неточностите.
Първият начин е скъп и струва около 14 млн. лева. Тези средства трябва да бъдат използвани за нов софтуер, но в момента това не е удачен вариант, смята министърът на здравеопазването.
Според него по-разумният вариант е да се назначат един или двама души, с помощта на които да се осъществява конферентна връзка.