66,7% от хората, подложили се на пластична операция, се радват на повече професионални успехи след промяната на външния си вид. Това сочат данните от първото по рода си социологическо проучване в България за"Обществените нагласи към пластичната хирургия”.
То е извършено от Агенцията за социологически, политически и маркетингови проучвания "Сова Харис” в периода април-май 2012 г. върху представителна извадка от 1000 души на възраст над 18 години, чрез анкета от 30 въпроса.
Резултатите от проучването показват, че за 22% от българите пластичната операция е възможност за промяна на живота им в положителна насока, 13% мислят, че подобряването на външния им вид ще допринесе за повече успехи в професионален план, ще окаже положително влияние върху социалния им статус, върху самочувствието им.
Тези нагласи се потвърждават и то във фрапиращи проценти от отговорите на анкетираните хора, които вече са се подложили на пластична операция.
Резултатите от социологическото проучване сочат още, че 36% от пълнолетното население на страната е с положително отношение към пластичната хирургия. 62% от хората одобряват нейната намеса, ако интервенцията е по здравословни причини – с реконструктивна/ възстановителна или с посттравматична цел. Това показва, че хората оценяват положителната роля на пластичната хирургия както в здравословен, така и в чисто психологически аспект.
Въз основа на резултатите от изследването от агенция "Сова Харис” установяват, че 1% от пълнолетните български граждани са се подложили на пластична интервенция, а приблизително 16% изразяват готовност да се подложат. Услугите на пластичната хирургия биха били ползвани от 14% от хората с личен нетен средномесечен доход до 500 лв., близо 22% от хората с личен доход между 500 и 1000 лв., от 16% от хората с личен доход над 1000 лв.
Тези данни показват, че пластичните корекции вече са достъпни не само за заможните хора, а за по-широк кръг социални прослойки на българското население.