Здравното министерство е готово да промени изискването ненужните лекарства да се връщат в аптеките срещу касова бележка. Предстои да бъде създадена работна група, която да преработи проектонаредбата, обяви Надя Димитрова, директор на Дирекция "Лекарствени продукти и медицински изделия".
Проектът предвиждаше пациентът да може да върне само лекарство с изтекъл срок, при това срещу касова бележка в аптеката, от която е било купено. По думите на Димитрова, всички препоръки и възражения тепърва ще бъдат взети под внимание.
"Ние в момента ще обсъдим въпроса и ще решим окончателно след становищата и на Министерство на околната среда и водите, които са водещи в тази материя. Животът налага тези лекарства наистина да се унищожават по официален начин", каза Димитрова пред БНР.
"Затова ние в момента, получавайки становищата както на пациентската организация, така и на Българския фармацевтичен съюз, да сформираме една работна група, в която ще включим и представители на Министерство на околната среда и водите, за да можем да изчистим проблема и да го решим така, че той да бъде приложим на практика и да бъде защитено първо здравето на хората, второ, и околната среда и природата", уточни още директорът на Дирекция "Лекарствени продукти и медицински изделия".
"Продажбата на лекарства без рецепта по интернет може да бъде опасна. Има например медикаменти, които, дадени на деца до 9-годишна възраст, могат сериозно да им навредят, ако не се направи консултация с лекар. Затова съм против онлайн търговията", каза пък Рада Пехливанова, председател на районната колегия на Българския фармацевтичен съюз (БФС) във Варна.
Въпросът ще бъде дебатиран на отчетно събрание на организацията на 13 януари, съобщава econ.bg.
"Много хора си мислят, че като поръчат при медицинска необходимост по интернет, доставката ще дойде за броени минути. Това няма да бъде възможно на практика. Аптеките, които смятат да търгуват и по интернет, ще трябва да имат и лиценз за това. Ще трябва да бъде създаден и контролен орган, отговарящ за процеса", каза още Пехливанова.
На събранието ще се дискутира проблемът с връщането на лекарствата с изтекъл срок на годност. Изискването е в проект на наредба на Министерството на здравеопазването. Голямото неудобство е, че лекарствата с изтекъл срок на годност трябва да се връщат само в аптеката, от която са купени, и то срещу касова бележка. Това не се харесва и на пациенти, и на аптекари. Спорни са въпросите как ще се процедира с лекарства, купени от друг град или друга държава, както и ако аптеката, от която са взети, е затворила или пък липсва касова бележка.
Пациентите поставят и въпроса как фармацевтът може да бъде сигурен, че му се връщат същите лекарства, които са били закупени от него преди време. Затруднения може да има и ако човек иска да предаде стари ампули, част от блистер или друга частична опаковка, на които не личи срокът на годност. Не се предвиждат никакви средства за финансиране на дейността по унищожаване на лекарствени продукти, върнати от гражданите.
Аптеки и дрогерии, които имат разрешение за търговия на дребно с лекарства, пък вече ще могат да продават и по интернет медикаменти без рецепта. Тази практика се регламентира с промени в Наредба 28 за устройството, реда и организацията на работата в аптеките, обнародвани в "Държавен вестник".
Онлайн търговията с лекарства, за които се изисква лекарско предписание обаче, остава забранена у нас. Според поправките в наредбата, за да могат да продават лекарства по интернет, търговците ще трябва да разполагат със собствен интернет сайт, на който задължително трябва да има данни за собственика и ръководителя на аптеката, за названията и цените на продуктите, транспортните разходи, начина на плащане и как потребителят може да се откаже от продукта.
Онлайн аптеките ще трябва да имат и връзки към Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) и БФС. Сайтовете подлежат на проверка от ИАЛ и се публикуват в списък на интернет страницата на агенцията. Лекарствата ще трябва да се доставят до 24 часа след постъпването на заявката. Положителният опит е, че онлайн аптеките по правило поддържат по-ниски цени. Освен това възможността да се поръчват през интернет част от лекарствата е добро решение за малките населени места, в които няма аптека или дрогерия.