Имам идея да се създаде държавна комисия по цени и реимбурсиране на лекарствата. Предстои да се уточнят детайли около подчинението и състава й. Трябва администрация, която само да регистрира и реферира цени. Периодът за проверка на цената трябва да е скъсен до 6 месеца.
Това каза министърът на здравеопазването Десислава Атанасова в ефира на TV7. Според нея тази администрация може да бъде подчинена на министъра на здравеопазване или на Министерския съвет.
"В момента производителят е длъжен да предложи една цена и в едногодишен срок може да бъде направена служебна проверка дали тази цена е такава, каквато е заявена. Тоест, една година всеки може да продава лекарствата на каквато цена иска, ако тази проверка не е извършена. Аз смятам, че този период трябва да бъде скъсен на 6 месеца. Трябва да се разшири и обхватът на държавите, с които България ще се реферира”, уточни още Атанасова.
Министърът на здравеопазването проведе среща с представители на двете най-големи фармацевтични фирми в България, на която е била обсъдена новата визия за лекарствената политика. Тя обясни, че същият дебат е проведен и с депутатите от Комисията по здравеопазване, в която са участвали представители от всички парламентарни групи.
Същевременно по bTV пък новият шеф на НЗОК Пламен Цеков обясняваше какви са бъдещите му планове. Той обеща, че там, където е възможно, ще бъде намалена бюрокрацията в здравеопазването.
"Аз съм политическа номинация на партията, така че исках да зная какво се очаква от мен и как оценяват възможностите ми", заяви Пламен Цеков. По думите му партията разчита на неговия професионализъм.
"Първото нещо, което ще направя, встъпвайки в длъжност, е да посетя онкоцентровете, да обсъдим на място проблемите с ръководството", закани се Цеков. Според него парите на центровете не са орязани, но ръководителите им алармират превантивно за бюджетите си, тъй като са притеснени.
Що се отнася до високите цени на някои лекарства Цеков коментира, че има пропуски в наредбата. По думите му, ако едно лекарство през 2010 година е закупено за 25 лева, а през 2011 – за 225 лева, причината е в забавена с 8 месеца наредба, което не е позволило на НЗОК да договаря по-ниски цени.