В Северното полукълбо от 2015 година започва период на застудяване. До този извод са стигнали японски учени, анализирали температурата на водата в Световния океан за последните 50 години, съобщава The Asahi Shimbun.
Мототака Накамура от Националната агенция за морски изследвания на Япония е изучил температурата на повърхността на Гренландско море от 1957 г. до наши дни и е изяснил как влияе тя върху изменението на климата. Според учения температурата на водата в това море може да служи за индикатор на циклите на захлаждане и затопляне на водата в Северния Атлантик.
Климатът в Северното полукълбо е застудял между 1940-1970 година и е започнал да се затопля през 1980 г. Днес, според Накамура, температурата на водата в Гренландско море сочи, че Северното полукълбо се намира в края на цикъла на затопляне.
При прогнозиране на измененията на климата е необходимо да се отчитат последствията от глобалното затопляне, предизвикано от парникови газове, напомня изследователят.
По-рано специалистите от Института по география на Руската агадемия на науките са стигнали до извода, че измененията на климата ще доведат до увеличаване на снежната покривка в Северното полукълбо и в Сибир.
"Възниква парадокс – при затоплянето, което е характерно сега, на Земята се появява повече сняг. Това се случва на големи пространства в Сибир, където снегът е повече, отколкото е бил преди едно-две десетилетия”, казва директорът на Руското географско общество Владимир Котляков.
През изминалата седмица президентът на САЩ Барак Обама обнародва нов план за борба с изменението на климата. Основното в него е, че Вашингтон ще въведе строги ограничения върху емисиите на въглероден диоксид за електроцентралите. Подобни мерки се предприемат за първи път в историята на страната.