Коалицията от неправителствени организации и граждански групи "За да остане природа в България” изразява удовлетворение от решението на министъра на околната среда и водите Нона Караджова да отхвърли положителната екологична оценка на проекта за многократно разширение на ски зона Алеко в Природен парк Витоша, съобщават от организацията в писмо до медиите.
Природозащитниците оценяват високо отхвърлянето на положителното становище по проекта, защото така се спазва закона и се предпазва от тотално урбанизиране районът около Алеко, Торфения резерват и Черни връх в Природен парк Витоша. Така се следва и общественият интерес - социологически проучвания показват, че 80% от българите са против строителство на нови ски курорти в защитената природа на Природен парк Витоша и националните паркове Рила и Пирин.
Още през февруари 2011 г. с решение на Върховния административен съд (ВАС) в Министерство на околната среда и водите (МОСВ) беше върнато за ново разглеждане становището по екологична оценка на специализирания подробен устройствен план на ски зона Алеко.
През есента на 2009 г. Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) – София се произнесе положително по докладите за екооценка на устройствения план на ски зона Алеко с възложител "Витоша ски” АД. Становището на РИОСВ – София бе обжалвано пред МОСВ и министерството го отхвърли. Инвеститорът от своя страна обжалва решението на МОСВ пред ВАС. След близо 2 години съдебно производство МОСВ отново потвърди решението си.
Мотивите на МОСВ са несъответствие с плана за управление на Природен парк Витоша, неспазване на редица процедури, пропуски и липси в докладите по екологична оценка и оценка за съвместимост с Натура 2000. С решението си МОСВ отхвърля положителното становище на РИОСВ – София и му възлага да върне процедурата на етап "провеждане на консултации по изготвения доклад".
Коалицията "За да остане природа в България” смята, че за да бъде докрай принципна тази позиция, трябва да се направи промяна въобще в предложения проект, защото промяна в екооценките няма да е достатъчна.
Основният проблем с предложения от "Витоша ски” проект е, че той включва промяна на трасетата на съществуващите и изграждане на нови ски писти и лифтове, което не е разрешено от плана за управление на Природен парк Витоша. В същото време ремонтът и подмяната на старите съоръжения са напълно допустими и собственикът им "Витоша ски” трябваше отдавна да направи това. Ограничението за изграждане на нови ски съоръжения в Природен парк Витоша е въведено с цел да не се допуска изсичане на вековни гори от смърч, бяла и черна мура и клек, както и унищожаването на морените и торфищата в планината.
За да бъде гарантирано опазването на Природен парк Витоша, е необходимо докладите по екооценките да изискат като основна мярка подмяна на съществуващите съоръжения. И това изискване трябва да стане част от становището на РИОСВ – София. В противен случай законът ще бъде отново нарушен, а решенията – обжалвани, предупреждават природозащитниците.
Коалицията "За да остане природа в България” припомня, че зад "Витоша ски” АД и концесионера на ски зона Банско "Юлен” АД стоят акционерът в Първа инвестиционна банка и председател на Българска федерация по ски Цеко Минев, както и офшорни компании с капитали с неясен произход.