Марсоходът Curiosity предаде нови любопитни данни на учените. Оказва се, че основната част от атмосферата на Червената планета е отлетяла още преди четири милиарда години.
Изводите са направени от специалистите на NASA след изучаване на данните за изотопния състав на марсианската атмосфера, съобщава ABC News.
"Леките" изотопи напускат атмосферата много по-лесно от "тежките", а в атмосферата на Марс учените открили голямо струпване именно на тежки изотопи. Както отбелязва Пол Махафи от NASA, съотношението е около 1:5. На Земята ситуацията е напълно противоположна, пояснява той. Махафи уточнява, че водата вероятно е изчезнала от Марс по същото време, както и атмосферата.
NASA отдавна се занимава с изучаване на атмосферата на Червената планета – първите данни за нея били получени още през 70-те години на ХХ век от апарата Viking. Тези сведения били сравнени с новите данни от Curiosity, но учените подчертават, че все още е рано каквото и да е да се твърди със сигурност, марсоходът трябва да направи допълнителни изследвания.
Преди дни стана известно, че скоро на Червената планета ще бъде изпратен наследник на Curiosity, който да направи подробен анализ на атмосферата и повърхността. Неговите изследвания са необходими за подготовка за пилотирана мисия към Марс.
Засега Curiosity не е открил признаци на живот на Червената планета, но е фиксирал следи от вода, която някога там е била в голямо количество. Учените смятат, че в далечното минало на планетата е имало условия, годни за живот, затова една от задачите на новата мисия ще бъде търсенето на следи от древни микроорганизми.