Приборът DAN руско производство, който е монтиран на Curiosity, с придвижването на марсохода на НАСА по повърхността на Червената планета открива все повече признаци за наличие на вода в грунта.
Това е разказал на научна конференция в Хюстън, щата Тексас, заместник научният ръководител на проекта Максим Литвак, цитиран от ИТАР-ТАСС.
Апаратът е регистрирал нееднородно разпределение на грунтовите води на Марс, съобщи Интерфакс.
От Института за космически изследвания (ИКИ) на Руската академия на науките (РАН) информират, че сега на учените им предстои да установят причините за образуването на тези "оазиси" в марсианската пустиня.
От август 2012 година, когато Curiosity се приземи на Марс, руският прибор вече е извършил неколкостотин измервания на повърхността с метода на неутронното сондиране. "Получените данни позволиха да се изучи разпределението на грунтовата вода на дълбочина. Оказа се, че то е нееднородно. Масовият дял на водата в горния слой на грунта, като правило, се отличава от количеството вода на дълбочина над 10-20 сантиметра", разказва източникът на "Интерфакс".
В края на август миналата година бе съобщено, че приборът DAN е открил, че на мястото на кацането на марсохода грунтът съдържа около 1,5 процента вода или хидратирани материали. На базата на предишни изчисления се предполагаше, че в мястото на кацането на Curiosity в кратера Гейл трябва да има 5,6-6,5 процента вода в грунта.
Приборът DAN (динамично албедо на неутрони) е предназначен за измерване на неутронното албедо на марсианската повърхност. Благодарение на него се открива водород, съдържащ се във водата или в хидратираните материали.
Curiosity може да определя минералите, съдържащи течности, също благодарение на една от фотокамерите си на борда - на Mastcam.
"Снимките с Mastcam, направени в близък инфрачервен диапазон, позволяват да се видят тесни водни жилки на някои фрагменти от скалата", съобщи на конференцията Мелиса Райс от Калифорнийския технически институт.
Специалистите от НАСА информираха на конференцията, че марсоходът отново е въведен в спящ режим заради файлов проблем на софтуера. Въпреки компютърните си проблеми марсоходът поддържа връзка с центъра, но не може да снима, да се движи и да изследва образци. Очаква се Curiosity да възобнови научната си дейност след няколко дни.
Curiosity кацна в кратера Гейл близо до екватора на Марс на 6 август миналата година, припомня БТА. Шестколесният робот е най-усъвършенстваният, който някога е бил изпращан на друга планета. Целта на мисията е да определи дали средата е била благоприятна за микроби.
Марсоходът в началото на месец февруари проби плоска скала и събра около лъжица проба от вътрешността й. Предвидено е марсоходът да остане на Червената планета 687 земни дни. Проектът на НАСА е на стойност 2,5 млрд долара.