Пчелите могат да хапят. Откритието е на учени от университети в Гърция и Франция, според които въпреки че имат жило, пчелите имат и парализиращо ухапване, съобщава Phys.org.
Пчелата използва своята захапка като оръжие срещу "мишените", които са твърде малки, за да бъдат ужилени, например акарите варора или восъчните молци, които обикновено влизат в кошерите и ядат от пчелния восък.
При ухапването пчелите инжектират в тялото на жертвата си феромона 2-хептанон, който произвежда жлеза в долната им челюст. Феромонът парализира натрапника за до девет минути – време, напълно достатъчно за пчелите да го изхвърлят от кошера.
2-хептанонът е познат като натурално вещество, което се съдържа в някои храни, включително в бирата и белия хляб, и се произвежда от някои насекоми.
Откритието ще накара учените да преосмислят напълно някои от дългогодишните си тези относно пчелите, казва ръководителят на проекта Александрос Папахристофору от Солунския университет.
За него е изненадващо, че способностите на пчелите да се защитават чрез хапане са останали незабелязани толкова дълго.
Откритието вероятно ще даде нови посоки на изследванията на пчелите. Едно от основните предположения на учените е, че въпросният феромон-анестетик 2-хептанон може да намери приложение в медицината като местна упойка.
Според учените 2-хептанонът може да помогне за производството на натурален, нискотоксичен анестетик, който да се използва като местна упойка и за хора, и за животни.