Ако сте се разхождали по "Улица Консервна”, там "На изток от рая”, и междувременно сте опитали от "Гроздовете на гнева”, то със сигурност сте запечатали в сърцето си частица от Джон Стайнбек.
За ценителите на творчеството на американския писател, благодарение на издателство Colibri, на българския пазар вече може да бъде открита и книгата "Америка и американците”. Тя представя Стайнбек в една далеч не толкова популярна негова страна – като журналист, какъвто е бил цели три десетилетия.
Големият сборник със статии и есета отвежда в един по-различен Стайнбеков свят, където освен Салинас, присъстват други реални и непознати ни образи от живота на великия писател.
Съвсем естествено авторът не пропуска възможността да ни хване за ръка и да ни поведе из родните си земи, но не забравя да ни разходи из всички градове, в които е живял, за да ни разкрие в тях собственото си отражение.
Когато става дума за местата, с които е свързан емоционално, Стайнбек е по своему описателен, но с напредъка на страниците тези картини се появяват, само за да напомнят, че това е едно от нещата, които правят писателя необикновен публицист.
И с всеки един текст, авторът става някак по-близък. Той споделя, търси истини, превръща в думи разочарованието си от меркантилизма на американеца, от илюзията за великата "американска мечта” и от тлението на човешките ценности в рамките на Съединените щати.
Истинският човек Стайнбек проличава изключително в "Цигани берачи: незаконните лагери”, където описва отчайващи картини за един живот, в който всичко е загубено – уюта на дома, човешките отношения, усмивките. Писателят нееднократно разкрива съчувствието си и позицията си по въпросите, свързани с преселниците и суровите условия, в които живеят те.
Всъщност в текстовете на автора се крие огромна подкрепа към трудещите се, към онези, които американците потъпкват без да се замислят. Ето защо той прави един "бял” портрет на негрите, в който изрежда превъзходствата им пред белите им събратя.
Думите на Стайнбек крият невероятна сила, защото в тях са вплетени съдбите на обикновените хора, от които той се възхищава.
"За хората най-много ще научиш, ако им слушаш песните, понеже в тях са влети всички надежди и болки, всички ядове и страхове, желания и стремежи”, пише творецът в "Уди Гънтри” през далечната 1967 г.
В "Америка и американците” ще научите и за далеч не толкова обикновените му приятели и ще се запознаете с издателя Паскал Ковичи, на когото е посветена класиката "На изток от рая”. Ще се потопите в едно прекрасно обяснение в любов към книгите и ще опознаете студените лица на литературните критици, зад които всъщност се крият обикновени хора.
И макар писането за Стайнбек да е "най-самотната професия на света”, той ѝ отдава целия си живот. По онзи неповторим начин, в който е готов да отиде на фронта, за да стане военен кореспондент. Там, между писъците на куршумите, между бомбите, гранатите, американецът отразява по свой начин Втората световна и Виетнамската война.
Ако искате да опознаете този Джон Стайнбек, отвъд красивите мъжки приятелства в книгите му, отвъд Салинас, "Америка и американците” ще ви преведе през света на писателя по възможно най-добрия начин. С помощта на словото.