Романът "Великият Гетсби" на Франсис Скот Фицджералд излиза в нов превод на български, съобщиха издателите от "Персей".
Успоредно със световната премиера на най-новата киноекранизация на романа, създадена от Баз Лурман и с участието на Леонардо ди Каприо, в нов превод на български излиза тази вечна история за любов, честолюбие, предразсъдъци и амбиции.
Новият превод е дело на Емил Минчев, преводача на Оскар Уайлд и двукратния носител на "Букър" Питър Кери, допълва БТА.
В романа личността на милионера Джей Гетсби е обвита в мистерии и тайни.
Луксозното му имение е най-модното в Лонг Айлънд и е място за най-многолюдните и разточителни партита, но никой не знае нищо за домакина.
Мнозина от гостите му дори не го познават, а немалко от тях са изкушени да разнасят сплетните около тайната на неговото забогатяване - убийство, шпионаж или контрабанда на алкохол.
Въплъщение на американската мечта за успех, Гетсби обаче жадува друго - да има момичето, което не е спирал да обича.
Дейзи вече е омъжена за друг, но не е забравила бедния младеж, на който е отдала сърцето си. Мъжът й Том, бивша спортна звезда, съвсем не е образец за примерен съпруг и си има любовница.
Романът проследява дали богатството и високото положение в обществото ще помогнат на Гетсби да има щастието, за което е мечтал цял живот.
Франсис Скот Фицджералд пише "Великият Гетсби" в един особен период от живота си.
През 1919 г. той постига американската мечта, ставайки автор на бестселъра "Отсам рая", който му носи финансов успех и му спечелва уважението на критиците.
Когато достига върха, младият Фицджералд започва да се пита дали наистина си струва да бъдеш там. Пише "Великият Гетсби" като разсъждение върху един въпрос, който го мъчи от години - дали американската мечта е нещо истинско, или просто една илюзия. Двамата главни герои в романа олицетворяват двойственото отношение на автора към американската мечта - Гетсби символизира нейния потенциал и възможности, докато Ник се отнася към нея с подозрение и недоверие.
Но колкото и да се опитва, Гетсби не може да избяга от миналото си и в това се крие неговата трагедия. Според Фицджералд американската мечта се дави в дълбоките, тъмни води на собственото си минало. Действието на романа се развива по време на Сухия режим в началото на 20-те години на 20-ти век, най-охолният и пищен период в историята на САЩ, продължил до краха на фондовата борса през септември 1929 г. и началото на Голямата депресия.
Това е период, през който милиони американци постигат американската мечта и стават заможни граждани на една богата държава с процъфтяваща икономика.